Kongres Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Polsce!

W Katowicach (15-18.06.2017 r.), po raz pierwszy w Polsce odbędzie się Kongres Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Po raz pierwszy do naszego kraju przyjedzie Sir Philip Craven, prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. 

Jest to wydarzenie bez precedensu, które ma szansę zaowocować rozwojem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na arenie międzynarodowej. Wśród uczestników spotkania znajdą się m.in. prezes Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) sir Philip Craven, prezes Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego John Petersson, Szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki i Łukasz Szeliga, prezes PKPar. Jednym z celów obecnego ruchu paraolimpijskiego jest przeniesienie modelu współpracy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego (co ma miejsce podczas pracy nad Igrzyskami) na grunt poszczególnych państw. W kontekście zbliżających się igrzysk w PeyongChang to również okazja by podkreślić, że już od lat Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Paraolimpijski wspólnie przygotowują igrzyska.

Polska z pewnością znajduje się u progu tej drogi, podobnie jak i media, które relacjonują tego typu wydarzenia. Fakt, iż Telewizja Polska, w tym w szczególności kanał TVP SPORT,  po raz pierwszy w historii transmitowała i w szeroki sposób relacjonowała Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro został dostrzeżony przez prezydenta Sir Cravena i doceniony przez polskie środowisko osób z niepełnosprawnością.

Blisko 100 uczestników z ok. 32 krajów pojawi się w piątek 16 czerwca w Toszku – miejscu urodzenia Ludwiga Guttmanna, twórcy ruchu paraolimpijskiego. Nasi Goście zwiedzą toszecki Zamek i wysłuchają prelekcji wygłoszone przez prof. Józefa Musieloka o życiu i działalności Guttmanna.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password