Koniec pewnej epoki

Tomasz Sikora 25 marca zakończył swą fenomenalną karierę biathlonową. Nie była to dla pana Tomka łatwa decyzja, jednak była dość prawdopodobna, po bardzo słabym ubiegłym sezonie.

tomasz sikora biathlonNasz najlepszy biathlonista w historii swą decyzję ogłosił ze łzami w oczach po wygranym przez niego biegu pościgowym na Mistrzostwach Polski.

Tomasz Sikora urodził się 21 grudnia 1973 roku w Wodzisławiu Śląskim, trenować biathlon zaczął w wieku 15 lat w klubie SKS Ryfama Rybnik,  po pięciu latach przeniósł się do Biathlonu Chorzów, a dwa lata później do Dynamitu Chorzów.

Pierwsze sukcesy Sikora święcił na początku lat 90-tych. W sezonie 1992/1993 dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski juniorów. Pierwszy sukces międzynarodowy osiągnął w roku 1993 zdobywając wicemistrzostwo świata juniorów. W tym samym roku zadebiutował w Pucharze Świata, jednak w dwóch startach nie zdołał zdobyć punktu.

W kolejnym sezonie Tomasz Sikora wystąpił m.in. na igrzyskach w Lillehammer. Tutaj w sztafecie zajął 8. miejsce. W startach indywidualnych zajął dalsze lokaty. Największym sukcesem w sezonie 1993/1994 było jednak historyczne podium PŚ w Badgastein. Tu w biegu indywidualnym był 3.

W 1995 roku Tomasz Sikora zdobył złoty medal mistrzostw świata w Anterselvie. Polak triumfował w biegu indywidualnym. Był to historyczny medal dla Polski.

W 1997 roku kolejny medal MŚ. W Osrbile Tomasz zdobył brąz w biegu sztafetowym

Na igrzyskach w Nagano i Salt Lake City Polak nie był w stanie walczyć o medale w konkurencjach indywidualnych. Najbliżej był w Nagano w sztafecie – 5. miejsce.

Swój ostatni medal na mistrzostwach świata Sikora zdobył w 2004. W Oberhofie Polak zdobył srebro. Był to po raz kolejny bieg indywidualny.

Igrzyska w Turynie były blisko spisania na straty dla Sikory, jednak w ostatnim biegu indywidualnym – biegu ze startu wspólnego Polak po kapitalnym biegu zajął 2. miejsce i zdobył swój historyczny medal olimpijski.

W Vancouver Sikora był 7. W biegu indywidualnym, to jego najlepsza lokata na IO w 2010 roku.

W sezonie 2005/2006 wywalczył małą kryształową kulę, dla najlepszego sprintera PŚ.

Najlepszym sezonem dla Tomasza był 2008/2009. Polak sześciokrotnie stawał na podium zawodów PŚ. Przez moment był nawet na czele klasyfikacji generalnej, jednak ostatecznie sezon zakończył na świetnym 2. miejscu. 7 grudnia 2008 Polak po raz ostatni w karierze wygrał zawody z cyklu PŚ.

W ostatnich trzech sezonach Sikora na podium stawał zaledwie dwa razy. 13 lutego 2011 roku po raz ostatni stanął na podium, zajmując 2. Miejsce w Fort Kent.

Tomasz Sikora jest zdecydowanie najlepszym biathlonistą w historii Polski. W swoim dorobku ma m.in. srebro olimpijskie, trzy medale MŚ, trzynaście medali ME, sześć krążków wywalczonych na Uniwersjadzie. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ, mała kryształowa kula za sprint.

Bartosz Szafran4870 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password