Koniec sezonu dla skoczków akrobatycznych

Zakończyły się zmagania w Pucharze Świata w skokach akrobatycznych. Ostatnie zawody – rozgrywane w norweskim Myrkdalen-Voss – wygrali: Chinka Mengtao Xu i Białorusin Dmitri Dashinski. Kryształowa Kula w rywalizacji kobiet przypadła zwyciężczyni dzisiejszego konkursu. Wśród mężczyzn najlepszy w przekroju całego sezonu był Kanadyjczyk Olivier Rochon.

Dla Mengrao Xu był to już piąty wygrany konkurs, z dziesięciu rozegranych w tym sezonie. Obok niej na podium znalazły się dwie inne Chinki: Shuang Cheng i zwyciężczyni kwalifikacji Xin Zhang, a jedyną zawodniczką z innego kraju w pierwszej piątce była czwarta Australijka Laura Peel. Xu tylko przypieczętowała swój sukces w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, gdyż już wcześniej – po zawodach w Moskwie – było wiadomo, że to ona sięgnie po Kryształową Kulę. Ostatecznie aż o 140 punktów wyprzedziła Shuang Cheng.

Rywalizacja panów o triumf w „generalce” również była praktycznie rozstrzygnięta. Przed zawodami w walce pozostawało tylko dwóch zawodników. Olivier Rochon miał 78 punktów przewagi nad Chińczykiem Zongyang Jia. Ten drugi musiałby zatem wygrać zawody i liczyć na to, że Kanadyjczyk nie przebrnie kwalifikacji. Rochon jednak potwierdził, że w tym sezonie spisywał się najlepiej i zapewnił sobie Kryształową Kulę wygrywając zawody kwalifikacyjne. W dzień konkursu spisał się jednak słabiej, zajmując dopiero 9. pozycję. Nie mający już szans na zwycięstwo Chińczyk ukończył rywalizację na ostatnim – 12. miejscu. Zawody wygrał Białorusin Dmitri Dashinski, przed Hang Zhou z Chin i Ukaincem Oleksandrem Abramenko.

Wyniki sobotniego konkursu:

Kobiety:

1. Mengtao Xu (Chiny)    97.29 pkt

2. Shuang Cheng (Chiny)    92.88 pkt

3. Xin Zhang (Chiny)    86.46 pkt

Mężczyźni:

1. Dmitri Dashinski (Białoruś)    119.82 pkt

2. Hang Zhou (Chiny)    114.81 pkt

3. Oleksandr Abramenko (Ukraina)    102.70 pkt

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

Kobiety:

1. Mengtao Xu (Chiny)    660 pkt

2. Shuang Cheng (Chiny)    520 pkt

3. Olga Volkova (Ukraina)    480 pkt

Mężczyźni:

1. Olivier Rochon (Kanada)    543 pkt

2. Zongyang Jia (Chiny)    452 pkt

3. Thomas Lambert (Szwajcaria)    392 pkt

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password