Koniec sezonu dla skoczków akrobatycznych

Zakończyły się zmagania w Pucharze Świata w skokach akrobatycznych. Ostatnie zawody – rozgrywane w norweskim Myrkdalen-Voss – wygrali: Chinka Mengtao Xu i Białorusin Dmitri Dashinski. Kryształowa Kula w rywalizacji kobiet przypadła zwyciężczyni dzisiejszego konkursu. Wśród mężczyzn najlepszy w przekroju całego sezonu był Kanadyjczyk Olivier Rochon.

Dla Mengrao Xu był to już piąty wygrany konkurs, z dziesięciu rozegranych w tym sezonie. Obok niej na podium znalazły się dwie inne Chinki: Shuang Cheng i zwyciężczyni kwalifikacji Xin Zhang, a jedyną zawodniczką z innego kraju w pierwszej piątce była czwarta Australijka Laura Peel. Xu tylko przypieczętowała swój sukces w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, gdyż już wcześniej – po zawodach w Moskwie – było wiadomo, że to ona sięgnie po Kryształową Kulę. Ostatecznie aż o 140 punktów wyprzedziła Shuang Cheng.

Rywalizacja panów o triumf w „generalce” również była praktycznie rozstrzygnięta. Przed zawodami w walce pozostawało tylko dwóch zawodników. Olivier Rochon miał 78 punktów przewagi nad Chińczykiem Zongyang Jia. Ten drugi musiałby zatem wygrać zawody i liczyć na to, że Kanadyjczyk nie przebrnie kwalifikacji. Rochon jednak potwierdził, że w tym sezonie spisywał się najlepiej i zapewnił sobie Kryształową Kulę wygrywając zawody kwalifikacyjne. W dzień konkursu spisał się jednak słabiej, zajmując dopiero 9. pozycję. Nie mający już szans na zwycięstwo Chińczyk ukończył rywalizację na ostatnim – 12. miejscu. Zawody wygrał Białorusin Dmitri Dashinski, przed Hang Zhou z Chin i Ukaincem Oleksandrem Abramenko.

Wyniki sobotniego konkursu:

Kobiety:

1. Mengtao Xu (Chiny)    97.29 pkt

2. Shuang Cheng (Chiny)    92.88 pkt

3. Xin Zhang (Chiny)    86.46 pkt

Mężczyźni:

1. Dmitri Dashinski (Białoruś)    119.82 pkt

2. Hang Zhou (Chiny)    114.81 pkt

3. Oleksandr Abramenko (Ukraina)    102.70 pkt

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

Kobiety:

1. Mengtao Xu (Chiny)    660 pkt

2. Shuang Cheng (Chiny)    520 pkt

3. Olga Volkova (Ukraina)    480 pkt

Mężczyźni:

1. Olivier Rochon (Kanada)    543 pkt

2. Zongyang Jia (Chiny)    452 pkt

3. Thomas Lambert (Szwajcaria)    392 pkt