Koreańczycy najlepsi w finale Pucharu Świata w łucznictwie

W miniony weekend, w Tokio, odbyły się finałowe zawody Pucharu Świata w łucznictwie. Rywalizację wygrali reprezentanci Korei Południowej. Wśród kobie tryumfowała mistrzyni olimpijska – Bo Bae Ki – a wśród mężczyzn – Woojin Kim.

Archery World Cup Final Tokio Łucznictwo 2012W imprezie prawo startu miało ośmiu najlepszych zawodników i osiem najlepszych zawodniczek z trzech poprzednich zawodów cyklu Pucharu Świata. W Tokio odbyły się również zawody dwóch najlepszych mieszanych drużyn: Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Wśród kobiet tryumfowała Bo Bae Ki. Jest to dla 24-letniej zawodniczki kolejny sukces, po tym jak w Londynie zdobyła złote medale w Igrzyskach, w zawodach indywidualnych i drużynowych. Koreanka marsz po zwycięstwo rozpoczęła od udanego pojedynku z reprezentantką Tajwanu Chia-En Lin. Ki przegrała z nią tylko pierwszą rundę, pozostałe trzy wygrywając. W półfinale czekała na nią jej rodaczka Hyeonju Choi, która postawiła jej twarde warunki. Ki wygrała dwie pierwsze rundy, prowadziła 4:0 i wydawało się, że awans do finału będzie prosty. Nic podobnego. Trzecią rundę Choi wygrała trafiając dwukrotnie w dziesiątkę i raz w dziewiątkę. Ki trafiła o jedno oczko mniej. W kolejnej rundzie obie zdobyły tyle samo punktów i stan rywalizacji brzmiał 5:3 dla Ki. Do wygrania pojedynku wystarczało jej już tylko uzyskanie przynajmniej takiej samej liczby oczek w ostatniej rundzie. Wygrała ją jednak Choi i zrównała wynik pojedynku. O zwycięstwie zadecydowała dogrywka, w której Ki minimalnie okazała się lepsza od swojej reprezentacyjnej koleżanki. W finale rywalką Koreanki była liderka Pucharu Świata – Deepika Kumari. Indyjka doskonale rozpoczęła finałowe strzelanie wygrywając dwie pierwsze partie (26:23, 27:25). Bo Bae Ki nie zamierzała się poddawać i zaczęła strzelać lepiej. Kolejne odsłony wygrała 28:24, 26:23, 26:25 i cały pojedynek 6:4. W pojedynku o brązowy medal zwyciężyła Hyeonju Choi, która pokonała Amerykankę Jennifer Nichols 6:4.

Zawody panów wygrał również reprezentant Korei – Woojin Kim. W ćwierćfinale bez problemu odprawił Brytyjczyka Larry’ego Godfreya 6:2. W półfinale pojedynek był już zdecydowanie trudniejszy, gdzie Koreańczyk zmagał się Francuzem Gaelem Prevostem. Zawodnik znad Loary przegrywał już 5:1, jednak udało mu się doprowadzić do wyrównania i o zwycięstwie zadecydowała dogrywka. Obaj sportowcy trafili w dziewiątkę, lecz strzała Woojina Kima wylądowała bliżej środka tarczy i to on awansował do finału, gdzie mierzył się z Amerykaninem Brady Ellisonem. To był naprawdę świetny, wyrównany pojedynek. Z jednej strony obrońca tytułu (Ellison), z drugiej mistrz świata indywidualnie i w drużynie (Kim). Trzy pierwsze partie zakończyły się remisami (po 28, 28 i 26).  W kolejnej zwyciężył Kim 28:26, a potem Ellison 28:26, co znowu oznaczało dogrywkę. Dwie ostatnie strzały turnieju solidarnie trafiły w ósemkę, lecz ta Koreańczyka była nieco celniejsza i to on wygrał finałowe zawody Pucharu Świata. Trzecie miejsce zajął Prevost, który pokonał Dong Hyun Ima 6:2

W Tokio rozegrano również pojedynek najlepszych drużyn mieszanych, czyli Stanów Zjednoczonych i Japonii. Amerykanie, w składzie Brady Ellison/Jennifer Nichols, łatwo pokonali rywali (Takaharu Furukawa/Miki Kanie) 143:127.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password