Koszykówka – ME U16 dywizji B: Przegrana w finale, ale awans jest i tak

Polscy koszykarze z reprezentacji do lat 16 w meczu finałowym dywizji B mistrzostw Europy przegrali z Estonią 56:64. Nie zmieniło to faktu, że cel postawiony przed drużyną, czyli awans do dywizji A został osiągnięty.

Polacy źle zaczęli mecz finałowy. Szwankowała przede wszystkim skuteczność, która na początku w rzutach za 2 punkty nie przekraczała 20%, a na koniec pierwszej kwarty osiągnęła poziom 25%. Estończycy rzucali zdecydowanie lepiej, byli także lepsi w zbiórkach i w ataku i w obronie, w efekcie czego szybko objęli wysokie prowadzenie (10:3). Druga część pierwszej kwarty była lepsza w wykonaniu młodych Polaków, ale pozwoliło to jedynie na zmniejszenie straty do sześciu punktów. Drugą kwartę znakomicie otworzyli Polacy – rzuty Gołka, Makowskiego i Saczewskiego dały naszej drużynie remis, po chwili 2 punkty dołożył Nowakowski i po raz pierwszy znaleźliśmy się na prowadzeniu, a minęło raptem 140 sekund drugiej części gry. Rozochoceni Polacy w 15 minucie gry wyszli na 5 – punktowe prowadzenie (24:19) i… stanęli. Do końca pierwszej połowy piłka ani razu nie znalazła się w estońskim koszu! Te pięć minut Estończycy wygrali 9:0 i na przerwę zeszli z czteropunktowym zapasem.

W drugiej połowie obraz gry nie zmienił się istotnie. Estończycy byli skuteczniejsi i w ataku i w obronie i stopniowo budowali coraz bardziej pokaźną przewagę. Polacy grali zrywami – a to rzucili kilka punktów z rzędu, a to przez kilkadziesiąt sekund nie byli w żaden sposób zanotować punktowej zdobyczy. Estończyków co chwila efektownymi akcjami (w tym wsadami) podrywał do boju Raieste, który był zdecydowanie najlepszym graczem na parkiecie. Po 30 minutach Estonia prowadziła 11 punktami i kwestia zwycięstwa wydawała się być rozstrzygnięta. W ostatniej kwarcie obaj trenerzy dali więcej pograć zmiennikom podstawowych piątek, co nie zmieniło obrazu gry. Estończycy kontrolowali sytuację i zasłużenie mecz wygrali.

W meczu o trzecie miejsce Szwecja pokonała Słowację 57:56 i wraz z Polakami i Estończykami awansowała do dywizji A.