Koszykówka – ME U20 kobiet: Hiszpanki ponownie najlepsze, Polki najniżej od pięciu lat

Triumfem Hiszpanek zakończyły się Mistrzostwa Europy do lat 20 koszykarek w portugalskim Matosinhos. Zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego w wielkim finale pokonały Słowenki 73:63.

To trzecie z rzędu i siódme w historii zwycięstwo Hiszpanek w tej imprezie. Podopieczne trenera Jose Hernandeza nie dały rywalkom żadnych szans notując w portugalskim turnieju komplet zwycięstw, wszystkie dwucyfrową różnicą punktów. Najbardziej postawiły się sensacyjne Słowenki, dla których zdobyte w Matosinhos srebro to pierwszy medal w historii juniorskich mistrzostw Starego Kontynentu. Wynik finału – 73:63, z pewnością wstydu im nie przynosi.

Na najniższym stopniu podium stanęły Rosjanki, które 80:59 zwyciężyły Francuzki. Polki mistrzostwa zakończyły na dziesiątej pozycji. W swoim ostatnim spotkaniu, którego stawką było dziewiąte miejsce, uległy Serbkom 59:67.

Do dywizji B spadły trzy najsłabsze zespoły – Bośnia i Hercegowina, Turcja oraz Litwa, która w decydującym o utrzymaniu spotkaniu uległa Holandii 56:74. Ich miejsce w przyszłym roku zajmą trzy najlepsze ekipy tegorocznych mistrzostw Europy dywizji B – Niemki, Słowaczki oraz Chorwatki.