Koszykówka – ME U20 kobiet: Polki wciąż z szansami na drugie miejsce w grupie

Po porażce z Hiszpankami w meczu otwarcia tegorocznych mistrzostw Europy do lat 20 kobiet, Polki w drugim spotkaniu zaprezentowały o wiele lepszą dyspozycję. Biało – czerwone zdeklasowały reprezentantki Belgii, pokonując je 70:48.

Na otwarcie turnieju w Portugalii Polkom przyszło się zmierzyć z głównymi faworytkami całych mistrzostw – Hiszpankami. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka co prawda w pierwszej kwarcie dotrzymywały tempa rywalkom, ale z każdą minutą uwidaczniała się przewaga zawodniczek z Półwyspu Iberyjskiego. Ostatecznie mecz zakończył się porażką Polek 59:84, a najlepiej punktującą z naszych reprezentantek była Zuzanna Puc, która zgromadziła na swoim koncie 16 oczek.

Dużo lepiej Polki zagrały w swoim drugim meczu tegorocznych mistrzostw.  Tym razem ich rywalkami były Belgijki.  Biało – czerwone od początku pierwszej kwarty grały skutecznie zarówno w ataku, jaki i obronie. Świetna dyspozycja strzelecka Anny Makurat oraz Zuzanny Puc dała naszym reprezentantkom po pierwszej odsłonie prowadzenie 21;12.  Polki nie zamierzały jednak odpuszczać i systematycznie powiększały przewagę. Kapitalnie w końcówce pierwszej połowy zagrała Weronika Nowakowska, która w minutę zdobyła aż siedem punktów. Po dwóch kwartach na tablicy wyników widniał rezultat 39:27 dla naszych reprezentantek. Kolejne kwarty także toczyły się pod dyktando podopiecznych trenera Szewczyka, który zaczął rotować składem, dając odpocząć liderkom zespołu. Mimo to, Polki do końca meczu walczyły o każdy punkt i powiększały systematycznie przewagę, ostatecznie pokonując rywalki 70:48. Podobnie jak w pierwszym meczu, także i dziś najwięcej punktów dla Polski zdobyła Zuzanna Puc (18).

Ostatni pojedynek fazy grupowej Polki zagrają w poniedziałek ze Szwedkami. Ten mecz ma o tyle istotne znaczenie, iż może dać naszym zawodniczkom drugie miejsce w grupie i teoretycznie łatwiejsze starcie w 1/8 finału ME.

Polska – Hiszpania 59:84 (15:17, 13:22, 17:17, 14:28)

Belgia – Polska 48:70 (12:21, 15:18, 14:18, 7:13)