Koszykówka: Wygrany sparing z mistrzem Afryki

Polscy koszykarze wygrali po dogrywce 79:77 z Angolą w kolejnym meczu sparingowym przed EuroBasketem2015. Dla drużyny Mike’a Taylora była to trzecia wygrana w okresie przygotowawczym.

Po wczorajszej porażce z Hiszpanią, dziś rywal wydawał się być łatwiejszy. Jednak Angola to aktualny mistrz Afryki, więc zespół z południa tego kontynentu w koszykówkę też grać potrafi, co zaprezentował i dziś w meczu z Polską.

Polacy rozpoczęli w zestawieniu: Slaughter, Waczyński, Gruszecki, Kulig, Gortat. Jednak pierwsza piątka na początku spotkania niezbyt się rozumiała i nie potrafiła przebrnąć przez obronę rywali. Z każdą minutą przewaga zespołu z Afryki wzrastała, aż doszła do 8 punktów na koniec pierwszej kwarty. Było 26:18. W drugiej odsłonie spotkania Angola utrzymywała tę przewagę, ale tylko o trzech ostatnich minut. Gdy było 37:30, to dwie minuty popisowej gry zaliczyli Mateusz Ponitka i Marcin Gortat. Dzięki temu Polacy znacznie zmniejszyli stratę i do przerwy przegrywali tylko 35:37.

Trzecia kwarta byłą tą najlepszą dla Polaków w dzisiejszym meczu. Biało-czerwoni bardzo szybko doprowadzili do remisu i wyszli na prowadzenie, które powoli, ale sukcesywnie powiększali. Szczególnie końcówka tej odsłony gry i trójka Aarona Cela oraz efektowna akcja Przemysława Karnowskiego mogły się podobać. Dzięki temu po 30 minutach gry było 55:49 dla podopiecznych Mike’a Taylora. Ostatnia kwarta przyniosła wiele emocji. Minutę przed końcem Polacy przegrywali 65:68, ale trójką popisał się Slaughter. Rywale odpowiedzieli dwoma punktami Moraisa, ale ostatnie punkty zdobył Damian Kulig. Ostatnia akcja rywali została przez Polaków wybroniona i przy wyniku 70:70 mieliśmy dogrywkę.

Dogrywkę dużo lepiej zaczęli Polacy, którzy szybko zdobyli 6 punktów z rzędu, a to znowu zasługa Gortata i Ponitki. Jednak tak szybko, jak Polacy przewagę wywalczyli tak szybko ją stracili. Na minutę przed końcem było już 77:77. Decydująca akcja jednak należała do Polaków. Co prawda za trzy nie trafił Ponitka, ale piłkę zebrał Kulig, który zdobył dwa ostatnie punkty w meczu. Polska wygrała 79:77.

Najskuteczniejszym zawodnikiem biało-czerwonych był Marcin Gortat. Center Washington Wizards zdobył dziś 18 pkt.

Angola – Polska 77:79 (26:18, 11:17, 19:22, 14:13, 7:9)

Angola: Ndoniema 5, Costa 9, C. Morais 25, Fortes 0, Paulo 4, Joaquim 0, Moore 15, Ambrosio 1, Moreira 6, B. Morais 0, Mingas 12

Polska: Cel 3, Slaughter 13, Kulig 6, Ponitka 12, Berisha 7, Waczyński 8, Gortat 18, Hrycaniuk 1, Koszarek 0, Zamojski 0, Karnowski 3, Gruszecki 4, Czyż 4