Kwalifikacje w Azji rozdane

Dzisiaj w stolicy Kazachstanu – Astanie zakończył się azjatycki turniej kwalifikacji olimpijskich w boksie. Była to ostatnia szansa dla azjatyckich pięściarzy na zdobycie kwalifikacji. Paszporty olimpijskie uzyskali reprezentanci 12 krajów.

W najlżejszej wadze muszej (do 49 kg), prawo startu w Igrzyskach przysługiwało tylko zwycięzcy. W decydującej walce zmierzyli się: reprezentant gospodarzy Birzhan Zhakypov i Japończyk Naoya Inoue. Uskrzydlony dopingiem swojej publiczności Kazach wygrał ten pojedynek 16:11 i to on mógł cieszyć się z kwalifikacji.

W wadze koguciej (do 56 kg) do rozdania były trzy kwalifikacje. Dwie z nich przypadły finalistom: Hindusowi Shivie Thapa i Syryjczykowi Wissamowi Salamanowi. Trzecią kwalifikację dostał zawodnik, który w półfinale uległ późniejszemu zwycięzcy. W tym przypadku był to Japończyk Satoshi Shimizu.

W wadze lekkiej (do 60 kg) ponownie, aby pojechać na Igrzyska trzeba było okazać się najlepszym spośród startujących. Sztuki tej dokonał Chińczyk Liu Qiang, który w finale uporał się z Filipińczykiem Charlym Suarezem. Identyczna zasada obowiązywała w dwóch najcięższych kategoriach: ciężkiej (do 91 kg) i superciężkiej (powyżej 91 kg). Tam zawodnicy z Azji mogli wywalczyć tylko po jednej kwalifikacji. W pierwszym przypadku zwycięstwo, równoznaczne z kwalifikacją, odniósł reprezentant Iranu Ali Mazaheri. W najcięższej kategorii wagowej, w której startowało zaledwie 6 zawodników, najlepszy okazał się Chińczyk Zhang Zhilei.

W wadze półśredniej (do 69 kg) awans uzyskiwała najlepsza trójka. Zwyciężył Chińczyk Maimaitituersun Qiong, który w finale wygrał z reprezentantem Mongolii Byambynem Tuvshinbatem przez kontuzję tego drugiego. Sprawiło to, że z olimpijskiego awansu cieszył się Irańczyk Amin Ghasemipour, który w półfinale mierzył się właśnie z mającym ujgurskie pochodzenie Chińczykiem.

Trzy miejsca przypadły też kontynentowi azjatyckiemu w wadze półciężkiej (do 81 kg). Zawody wygrał Hindus Sumit Sangwan, a drugi był Jahon Qurbonov z Tadżykistanu. Wśród brązowych medalistów, olimpijskiej przepustki mógł cieszyć się Ihab Al-Matbouli z Jordanii, który w półfinale był rywalem późniejszego zwycięzcy.

W pozostałych trzech wagach: muszej (do 52 kg), lekkopółśredniej (do 64 kg) i średniej (do 75 kg), bokserów, którzy uzyskali kwalifikacje poznaliśmy już po zakończeniu ćwierćfinałów, gdyż w tych przypadkach, Azji przypadały po 4 miejsca. Dla przypomnienia, otrzymali je (w kolejności miejsc na podium): w wadze muszej: Kazach Ilyas Suleimenov, Nyambayaran Togstsogt z Mongolii, Jong-Chol Pak z Korei Północnej i Japończyk Katsuaki Susa. W wadze lekkopółśredniej: Kazach Daniyar Yeleussinov, Turkmen Serdar Hudayberdiyew (oddał finał walkowerem), Uzbek Uktamjon Rahmonov i Irańczyk Mahdi Tolouti. W wadze średniej: Uzbek Abbos Atoev, Turkmen Nursahat Pazziyev, Tadżyk Sobirjon Nazarov i Hindus Vijender Singh.