Lahti 2017 – Biegi narciarskie: Fiński nokaut! Iivo Niskanen mistrzem świata

Bieg na 15 km stylem klasycznym na MŚ w Lahti był teatrem jednego aktora. Fin Iivo Niskanen narzucił tempo nieosiągalne dla rywali i pewnie zdobył złoty medal. Na podium stanęli także Norwegowie: Martin Johnsrud Sundby i Niklas Dyrhaug, a najlepszy z Polaków – Dominik Bury – zajął 41. miejsce.

Iivo Niskanen był niesamowicie zmotywowany, by powetować sobie niepowodzenie w sztafecie sprinterskiej, kiedy to zamiast złota, musiał zadowolić się brązowym medalem. Dziś reprezentant gospodarzy nie dał rywalom szans i już na piątym kilometrze miał nad najgroźniejszymi rywalami kilkanaście sekund przewagi. Z każdym punktem pomiarowym różnica czasowa pomiędzy liderem a resztą stawki się powiększała. Ostatecznie Niskanen pokonał Martina Johnsruda Sundby’ego o 18 sekund. Norweg wciąż pozostaje bez złota mistrzowskiej imprezy w biegu indywidualnym.

O trzecie miejsce rywalizowali Aleksandr Bessmertnych i Niklas Dyrhaug. Rosjanin lepiej rozpoczął bieg, jednak wyraźnie osłabł w końcówce. Dobrym finiszem popisał się natomiast Norweg, dzięki czemu wywalczył brązowy medal. Poza podium Bessmertnych, a także Andriej Łarkow, Dirik Toenseth, Aleksander Połtoranin, Sami Jauhojaervi, Johan Olsson i Calle Halvarsson.

W biegu wystartowało czterech reprezentantów Polski. Najlepiej zaprezentował się najmłodszy z nich, Dominik Bury, który zajął 41. miejsce, ex aequo z reprezentantem Kazachstanu, Denisem Wołotko (+3:42.4). Warto dodać, że w klasyfikacji młodzieżowców (zawodnicy do lat 23), Polak był szósty. Dużo słabiej wypadł Paweł Klisz, którego sklasyfikowano na 63. pozycji. Maciej Staręga nie ukończył biegu, a Jan Antolec został zdyskwalifikowany za „łyżwowanie” (przed dyskwalifikacją nasz zawodnik plasował się na 60. miejscu ze startą ponad pięciu i pół minuty do Niskanena).

15 km stylem klasycznym mężczyzn:
1. Iivo Niskanen (Finlandia) 36:44.0
2. Martin Johnsrud Sundby (Norwegia) +17.9
3. Niklas Dyrhaug (Norwegia) +31.3
4. Aleksander Bessmertnych (Rosja) +41.8
5. Andriej Łarkow (Rosja) +53.2
5. Dirik Toenseth (Norwegia) +53.2
7. Aleksiej Połtoranin (Kazachstan) +1:06.3
8. Sami Jauhojaervi (Finlandia) +1:09.7

41. Dominik Bury (Polska) +3:42.4
63. Paweł Klisz (Polska) +6:15.0
Maciej Staręga (Polska) DNF
Jan Antolec DSQ

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password