Lahti 2017 – Biegi narciarskie: Norwegowie mistrzami świata w sztafecie dziewiąty raz z rzędu

Męska reprezentacja Norwegii w składzie: Dirik Toenseth, Niklas Dyrhaug, Martin Johnsrud Sundby i Finn Haagen Krogh, wywalczyła w Lahti dziewiąty z rzędu tytuł mistrzów świata w sztafecie. Srebrne medale dla Rosjan, a brąz po walce na finiszu zdobyli Szwedzi. Polscy zawodnicy zostali zdublowani.

W rywalizacji męskich sztafet 4×10 km wystartowało szesnaście drużyn. Już na pierwszej zmianie sporą przewagę nad resztą stawki wypracowali sobie Rosjanie i Norwegowie. Na kolejnym odcinku ta przewaga tylko się powiększała. Sygnał do walki o złoto dał na trzeciej zmianie Martin Johnsrud Sundby, który wypracował dla swojej ekipy 18 sekund zapasu nad Aleksiejem Czerwotkinem. Na ostatniej zmianie Rosjanie mieli podwójnego mistrza świata – Siergieja Ustiugowa. Ustiugow znacząco zniwelował straty do rywali, nie udało mu się jednak dopaść Finna Haagena Krogha. W konsekwencji Norwegowie mogli cieszyć się z dziewiątego złotego medalu MŚ w męskiej sztafecie z rzędu – są niepokonani od zawodów w Lahti w 2001 roku. Na tegorocznym czempionacie dla Wikingów jest to zarazem pierwsze złoto w rywalizacji mężczyzn w biegach.

Emocjonująca była także walka o brązowy medal. Po biegu IIvo Niskanena na drugiej zmianie Finlandia zajmowała trzecią pozycję z wyraźną stratą do liderów, ale też z przewagą nad pozostałymi drużynami. Biegnący na trzecim odcinku Larri Lehtonen nie utrzymał jednak medalowego miejsca i został prześcignięty przez Marcusa Hellnera, Dario Colognę i Floriana Notza. Między tymi czterema drużynami toczyła się walka na ostatnim odcinku sztafety. W końcówce zaatakował Matti Heikkinnen, za którego plecami utrzymał się Calle Halvarsson. Szwed popisał się lepszym finiszem, a zawodnik gospodarzy dodatkowo potknął się przy wjeździe na ostatnią prostą. Upadek pozbawił Finów szansy na medal, a brązowe medale wywalczyli biegacze z kraju Trzech Koron. Poza podium uplasowały się sztafety ze Szwajcarii, Finlandii, Niemiec, Francji i Włoch.

Polacy wystąpili w składzie: Dominik Bury, Jan Antolec, Maciej Staręga i Paweł Klisz. Bury przez pierwsze 5 km swojej zmiany trzymał się czołówki, ale na drugiej połówce dystansu rywale wyraźnie mu odjechali. Biegacz z Istebnej przekazał „pałeczkę” Antolcowi na 13. miejscu, ze stratą blisko dwóch minut do liderów. Drugi z Polaków na swoim odcinku spadł w klasyfikacji o jedną lokatę i zwiększył stratę do czołówki do czterech minut i czterdziestu sekund. Maciej Staręga nie ukończył zmiany – po 25 km nasz sprinter został zdublowany przez Sundby’ego i Czerwotkina. W rezultacie Paweł Klisz nie wybiegł dziś na trasę w Lahti.

Sztafeta 4×10 km mężczyzn:
1. Norwegia (Toenseth, Dyrhaug, Sundby, Krogh) 1:37.20.1