Lahti 2017 – Skoki narciarskie: Żyła odpalił w II serii i poleciał po brąz!

Piotr Żyła brązowym medalistą mistrzostw świata w Lahti! Polak poszybował w drugiej serii konkursu na dużym obiekcie HS-130 na 131 m i awansował na trzecie miejsce, zdobywając tym samym swój pierwszy indywidualny krążek MŚ w karierze. Złoty zdobył Stefan Kraft, a srebro Andreas Wellinger.

Piotr Żyła został siódmym Polakiem, który zdobył medal mistrzostw świata w skokach narciarskich! 30-latek na półmetku dzisiejszych zmagań, po skoku na 127,5 m zajmował szóstą lokatę. W finale Polak w swoim stylu odpalił prawdziwą „rakietę“. 131 m było dziś najlepszym skokiem na obiekcie w Lahti i dało naszemu reprezentantowi awans na trzecią lokatę. Dla Piotra Żyły to pierwszy w karierze indywidualny medal MŚ.

Po drugi tytuł mistrz świata w Lahti sięgnął Stefan Kraft. Austriak po świetnym występie na skoczni HS-100 potwierdził dziś znakomitą dyspozycję na dużym obiekcie. 23-latek dwukrotnie wylądował na 127,5 metrze i z notą 279.3 pkt. stanął na najwyższym stopniu podium. Podopieczny Heinza Kuttina został piątym skoczkiem w historii, który podczas jednych mistrzostw zdobył dwa indywidualne złota. Srebrny krążek zdobył Andreas Wellinger. Reprezentant Niemiec uzyskał 127,5 i 129 m i do triumfatora stracił 1.3 pkt.

Czwarte miejsce zajął Andreas Stjernen. Norweg zanotował próby na 129,5 i 129 m. Piąty wynik należał do jego rodaka, Andersa Fannemela, który skoczył 123,5 i 127 m.

Na szóstym miejscu rywalizację zakończył Maciej Kot. Zakopiańczyk w pierwszej serii osiągnął 123,5 m i plasował się dopiero na 12. lokacie. W drugiej rundzie poszybował na 126,5 m, dzięki czemu awansował do najlepszej szóstki. Tuż za nim znalazł się Kamil Stoch. Aktualny lider PŚ wylądował na 127,5 metrze i na półmetku zmagań zajmował czwarte miejsce tracąc do podium tylko 0.3 pkt. Niestety, w finale dwukrotny mistrz olimpijski uzyskał tylko 124,5 m, a to nie pozwoliło na walkę o medale. Ósmy był Dawid Kubacki. 26-latek osiągnął 128,5 i 123 m.

Przed naszymi skoczkami jeszcze jeden konkurs, w sobotę powalczą o medal w zawodach drużynowych.

1. KRAFT Stefan AUT 127,5 m 127,5 m 279.3 pkt.
2. WELLINGER Andreas GER 127,5 m 129 m 278.0 pkt.