Lekkoatletyka – 16. Ogólnopolskie Zawody w chodzie sportowym: Mamy pierwsze minimum na 20 km

Katarzyna Zdziebło, wygrywając w Zaniemyślu 16. Ogólnopolskie Zawody w chodzie sportowym, jako pierwsza Polka wypełniła minimum na mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce na dystansie 20 km. Polka aż o 2 minuty pobiła również swój rekord życiowy.

Polacy mają już wywalczone kilka przepustek na europejski czempionat, który w tym roku odbędzie się w Berlinie, ale jak dotąd żadna z nich nie dotyczy chodu na 20 km. Zawody w Zaniemyślu były doskonałą okazją do wywalczenia upragnionej kwalifikacji, dlatego na starcie zobaczyliśmy prawie całą krajową czołówkę, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet.

Największą, podwójną zwyciężczynią okazała się Katarzyna Zdziebło. Zawodniczka Stali Mielec, aby zapewnić sobie prawo wyjazdu do Berlina, musiała sporo poprawić swój rekord życiowy, który do dzisiaj wynosił 1:34:49 i został uzyskany na tej samej trasie przed dwoma laty. Minimum PZLA w chodzie kobiet na 20 km wynosi 1:33:00. Zdziebło dzisiaj nie miała sobie równych i tryumfowała z dobrym wynikiem 1:32:50, wyprzedzając Olgę Niedziałek i Monikę Kaperę. Na starcie ostatecznie zabrakło awizowanej wcześniej Pauliny Buziak.

W rywalizacji mężczyzn, celem numer jeden było złamanie granicy 1:22:30. Niestety, żądnemu z naszych chodziarzy nie udało się tego celu osiągnąć. Zwycięzcą zawodów został Dawid Tomala, ale do minimum zabrakło mu prawie dwóch minut (1:24:25). Dopiero trzecie miejsce zajął Rafał Sikora, który dał się jeszcze wyprzedzić Białorusinowi Uładzimirowi Kaleśnikowi. Na starcie ostatecznie nie stawił się Jakub Jelonek, a Rafał Fedaczyński nie ukończył zmagań ze względu na dyskwalifikację.

To 8. minimum Polaków na ME w Berlinie. Dotychczas uzyskaliśmy po dwie kwalifikacje w chodzie na 50 km kobiet i mężczyzn, jedną w maratonie pań i dwie na tym samym dystansie u mężczyzn. Okres zdobywania minimów w większości konkurencji rozpoczyna się 4 maja.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password