Lekkoatletyka – Bolt straci jedno złoto z Pekinu

Stało się to, czego spodziewaliśmy się od dłuższego czasu. MKOl oficjalnie ogłosił dyskwalifikację jamajskiej sztafety 4×100 metrów, która z rekordem świata sięgnęła po złoto igrzysk olimpijskich w Pekinie. To wszystko za sprawą dopingu wykrytego u Nesty Cartera, Rekordowy bilans Usaina Bolta uszczupli się więc o jeden złoty medal. 2 medale olimpijskie odebrano również Rosjance Tatjanie Lebiediewej. 

Igrzyska w Pekinie były pierwszymi, na których Usain Bolt sięgnął po sprinterski hat-trick. Wszyscy zawodnicy przeszli testy antydopingowe tuż po biegach, ale ponowne badania, które przeprowadzono po aferze związanej z Rosją, ukazały nieprawidłowości także i w przypadku sportowców innych narodowości. Jednym z nich był Nesta Carter. W próbce Jamajczyka znaleziono metyloheksanaminę i kwestią czasu była decyzja dotycząca całego zespołu. Jamajczycy, przy dużym udziale Cartera, pobili w Pekinie rekord świata w biegu 4×100 m (37.10) i sięgnęli po pewne złoto, wtedy trzecie w dorobku Usaina Bolta. Teraz najlepszy lekkoatleta zeszłego roku musi oddać swój krążek, tak samo jak Michael Frater, Asafa Powell i biegający w eliminacjach Dwight Thomas. MKOl wystosował już prośbę do IAAF-u o zmianę wyników tamtejszych zawodów. Złoto trafi więc do reprezentantów Trynidadu i Tobago, srebro do Japończyków, a brązowe medale otrzymają Brazylijczycy. Przypomnijmy, że Carter był etatowym członkiem jamajskiej sztafety sprinterów przez wiele lat. Biegał m.in. w złotej drużynie na igrzyskach w Londynie. Jest również trzykrotnym mistrzem świata w tej konkurencji. Indywidualnie zdobył brąz w biegu na 100 m podczas MŚ w Moskwie. Wszystkie te osiągnięcia zostały utrzymane, jako że nie znaleziono dowodów na stosowanie dopingu przez Cartera poza 2008 rokiem.

MKOl odebrał także dwa medale z igrzysk w Pekinie Rosjance Tatjanie Lebiediewej. Zawodniczka ta, specjalizująca się w skoku w dal i trójskoku, straci swoje krążki za obie te konkurencje. W pierwszej była druga, a w drugiej trzecia. Jeśli IAAF zdecyduje się na realokację medali, brąz w skoku w dal otrzyma Jamajka Chelsea Hammond (na drugie miejsce awansuje Nigeryjka Blessing Okagbare). Sytuacja w trójskoku jest trudniejsza, ponieważ rok temu medal odebrano trzeciej w Pekinie Greczynce Hrysopiyi Devetzi. Prawdopodobnie na podium awansują więc dwie zawodniczki, które oryginalnie się na nim nie zmieściły: Kazaszka Olga Rypakowa i Kubanka Yargelis Savigne.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password