Lekkoatletyka – Diamentowa Liga: Kszczot wygrywa w Rzymie

Adam Kszczot wygrał bieg na 800 m podczas mityngu Diamentowej Ligi w Rzymie. To piąte zwycięstwo Polaka w historii tego cyklu. Dobrze zaprezentował się też Krystian Zalewski, który w swoim pierwszym starcie w sezonie uzyskał minimum na mistrzostwa świata w Londynie. 

Dzięki dzisiejszej wygranej (z czasem 1:45.96) Kszczot wskoczył na drugie miejsce klasyfikacji Diamond Race, gdzie przegrywa tylko z Kipyegonem Bettem, który dzisiaj był drugi i wygrał poprzedni bieg w Szanghaju. 5. miejsce zajął Marcin Lewandowski, który ciągle goni minimum na MŚ. Dziś zabrakło mu do niego prawie sekundy (1:46.51).

Fantastyczny występ na 1500 m zaliczyła Angelika Cichocka. Polka poprawiła swój rekord życiowy o ponad sekundę. Dziś zajęła szóste miejsce, ale wynik 4:01.84 przesunął ją na 5. miejsce krajowych tabel. 13. pozycję zajęła Sofia Ennaoui (4:05.40). Wygrała, z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie, Holenderka Sifan Hassan (3:56.22). Na uwagę zasługuje też występ 20-letniej Niemki Konstanze Klosterhalfen. Halowa wicemistrzynie Europy po raz pierwszy w karierze złamała granicę 4 minut.

Bardzo dobrze pierwszy start w sezonie będzie wspominał Krystian Zalewski. Polski przeszkodowiec przybiegł wprawdzie dopiero na 14. pozycji, ale wynik 8.23.68 jest lepszy od minimum PZLA na londyńskie mistrzostwa.

Swój najlepszy wynik w sezonie wyrównała Kamila Lićwinko. Zawodniczka Podlasia Białystok w trzeciej próbie pokonała 1.96 m, ale i tak nie dała rady wracającej do międzynarodowej rywalizacji Mariji Lasitskene (Kuczinie). Startująca pod neutralną flagą Rosjanka zaliczyła 2.00 m, a następnie, choć już bez powodzenia, atakowała 2.05 m.

Ósme miejsce w biegu na 400 m zajęła Justyna Święty (51.81). Konkurs kulomiotek nie wyszedł Paulinie Gubie. Polka ciągle walczy o minimum PZLA (ma wypełniony wskaźnik IAAF-u w sezonie halowym), ale dzisiaj była od niego daleko, pchając 17.15, co dało jej ostatnie, 10. miejsce.

Najlepszy wynik w tym sezonie na świecie w skoku o tyczce udało się uzyskać Katerini Stefanidi (4.85). Podobnej sztuki w biegu na 5000 m dokonała Kelen Obiri (14:18.37). Po raz pierwszy w tegorocznej edycji ligi rozegrano zmagania w trójskoku kobiet i biegu na 3000 m z przeszkodami mężczyzn. Wygrali je odpowiednio: Wenezuelka Yulimar Rojas (14.84) i Kenijczyk Conselsus Kipruto (8:04.63 WL).

Następny mityng z cyklu Diamentowej Ligi zostanie rozegrany w Oslo.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password