Lekkoatletyka – Diamentowa Liga: Małachowski z czwartym diamentem!


Piotr Małachowski po raz czwarty został zwycięzcą prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi. Polski dyskobol w ostatnim, podwójnie punktowanym, mityngu w Brukseli zajął drugie miejsce, zwiększając jeszcze przewagę nad drugim w klasyfikacji Robertem Urbankiem. Bieg na 800 m wygrał Adam Kszczot. 

Właściwie to Małachowski miał już tylko matematyczne na szanse na przegranie klasyfikacji Diamond Race. W ostatnim mityngu, w którym punkty liczone są podwójnie, mógł go wyprzedzić już tylko Robert Urbanek, ale musiałby on nie tylko wygrać całe zawody, ale i liczyć na zajęcie przez Małachowskiego miejsca szóstego bądź niżej. Ostatecznie Urbanek sam nie załapał się do czołowej szóstki, zajmując 7. lokatę z wynikiem 61.96 m. Małachowski prowadził do piątej kolejki z rezultatem 65.27, ale wtedy wyprzedził go lider światowych tabel, Daniel Stahl (65.78). Szwed wygrał całe zmagania i w końcowej klasyfikacji zepchnął Urbanka na miejsce 3. Dla Małachowskiego, który w tym sezonie zgromadził 54 punkty, jest to czwarte zwycięstwo w karierze w klasyfikacji generalnej cyklu. Poprzednio triumfował przed rokiem.

W Belgii w rywalizacji na 2 okrążenia stadionu zobaczyliśmy Adama Kszczota. Polak nie miał szans na walkę o końcowy sukces, ale i tak wykazał się ogromną wolą walki i po raz pierwszy w tym sezonie wygrał bieg zaliczany do cyklu Diamentowej Ligi. Kszczot osiągnął wynik 1:44.36, na finiszu wyprzedzając Kipyegon Betta i Amela Tukę. Dzięki tej wygranej kończy ten sezon z dorobkiem 27 punktów i trzecim miejscem wśród zawodników na tym dystansie.

W wyścigu B na 800 m swój nowy rekord życiowy (1:46.85) ustanowił Michał Rozmys.

Pasjonującą walkę o diament stoczyli skoczkowie wzwyż. Przed konkursem realne szanse na sukces miało 4 zawodników. Dość niespodziewanie bardzo szybko z marzeniami o końcowym sukcesie pożegnał się Bohdan Bondarenko. Ukrainiec zaliczył zaledwie 2.20 m. Decydująca okazała się wysokość 2.32 m. Dopiero w trzecich próbach zaliczyli ją Robbie Grabarz i Mutaz Essa Barshim, podczas gdy dwóch skoków potrzebował Erik Kynard. Nikt nie zdołał już pokonać poprzeczki zawieszonej wyżej, a więc to Amerykanin, dzięki dzisiejszemu zwycięstwu, został triumfatorem całego cyklu.

Swoją dominację w sprincie kobiet potwierdziła Elaine Thompson. Jamajka wyraźnie pokonała Dafne Schippers i sięgnęła zwycięstwo w całym cyklu.

Na uwagę zasługuje zwycięstwo w biegu na 400 m Caster Semenyi. Zawodniczka z RPA, mistrzyni olimpijska na 800 m, pokonała m.in. zwyciężczynię cyklu, Jamajkę Stephanie McPherson, czy Amerykankę Natashę Hastings. Jej czas – 50.40, to jej nowy rekord życiowy na dystansie jednego okrążenia. W finale olimpijskim dałby jej 5. miejsce.

Nowy rekord mityngu (14:18.89) w biegu na 5000 m ustanowiła Almaz Ayana. Etiopka, która niespodziewanie przegrała ten dystans na igrzyskach w Rio, w Brukseli nie miała sobie równych i zapewniła sobie pierwszy w karierze diament za zwycięstwo w cyklu.

Emocji nie zabrakło też w rywalizacji skoczków w dal. Przed ostatnim mityngiem, prowadzący w „generalce” Chińczyk Xinglong Gao, miał dokładnie tyle samo punktów co drugi Australijczyk Fabrice Lapierre. Dzisiejszy konkurs miał więc rozstrzygnąć do kogo trafi cenna nagroda. Bezpośrednią rywalizację wygrał Lapierre, który powtórzył tym samym wyczyn Mitchella Watta z 2011 roku, zostając drugim Australijczykiem, który wygrał Diamentową Ligę.

Na ostatniej prostej trofeum przegrała Eilidh Doyle. Brytyjka była dziś dopiero 5. w wyścigu na 400 m przez płotki, co przy zwycięstwie Cassandry Tate i podwójnym liczeniu punktów, zepchnęło ją na drugie miejsce zakończonego wyścigu po diament.

Zmiany mogły zajść jeszcze w klasyfikacji biegu na 1500 m mężczyzn, ale Asbel Kiprop umiejętnie przypilnował najgroźniejszych rywali i po raz drugi z rzędu, a trzeci w karierze, sięgnął po triumf w całym cyklu.

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej Diamentowej Ligi za sezon 2016:

Pchnięcie kulą K: Valerie Adams (Nowa Zelandia)
Rzut oszczepem K: Madara Palameika (Łotwa)
Rzut dyskiem M: Piotr Małachowski (Polska)
Trójskok K: Caterine Ibarguen (Kolumbia)
Skok o tyczce K: Ekaterini Stefanidi (Grecja)
Skok wzwyż M: Erik Kynard (USA)
400 m ppł K: Cassandra Tate (USA)
100 m K: Elaine Thompson (Jamajka)
400 m K: Stephanie Ann McPherson (Jamajka)
110 m ppł: Orlando Ortega (Hiszpania)
5000 m K: Almaz Ayana (Etiopia)
Skok w dal M: Fabrice Lapierre (Australia)
1500 m M: Asbel Kiprop (Kenia)
200 m M: Alonso Edward (Panama)
3000 m z przeszkodami M: Conselsus Kipruto (Kenia)
800 m M: Ferguson Rotich (Kenia)Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password