Lekkoatletyka – Diamentowa Liga: Niesamowity Röhler, Polacy przeciętnie

W katarskiej Dausze zainaugurowano ósmą edycję Diamentowej Ligi. Dwójka startujących dzisiaj Polaków odgrywała role drugorzędne, a wszystkich przyćmił Thomas Röhler, który w rzucie oszczepem uzyskał najlepszy rezultat w tym stuleciu.

Na wyjazd do Kataru zdecydowali się Joanna Jóźwik i Karol Hoffmann. Jóźwik, która, jak pamiętamy odpuściła Halowe Mistrzostwa Europy, by wcześniej rozpocząć przygotowania do sezonu na otwartym stadionie, miała dzisiaj za rywalki prawdziwą czołówkę swojej konkurencji. Oprócz medalistek z Rio, Caster Semenyi i Margaret Wambui, do rywalizacji zgłosiła się też m.in. Genzebe Dibaba. W dość szybkim biegu nie miała jednak sobie równych obecna mistrzyni olimpijska. Semenya ustanowiła nowy rekord mityngu czasem 1:56.61, wyprzedzając Wambui oraz byłą mistrzynię świata Eunice Sum. Dibaba zeszła poniżej 2 minut (1:59.37), ale wystarczyło to tylko na zajęcie 5. miejsca. Nasza reprezentantka nie wytrzymała tempa rywalek i do mety dobiegła jako ostatnia (2:05.68), będąc jedyną zawodniczką, która nie zdobyła punktów do klasyfikacji Diamond Race.

Trochę lepiej spisał się Karol Hoffmann, który otworzył sezon wynikiem 16.13 m. Dziś dał mu on 7. pozycję. Najlepszy okazał się mistrz olimpijski Christian Taylor (17.25 m).

Wydarzeniem dnia był jednak wyczyn Thomas Röhlera. Mistrz olimpijski z Rio, w swojej czwartej próbie posłał oszczep aż na odległość 93.90 m. To najlepszy wynik w XXI wieku, który sprawił, że Niemiec został drugim najdalej rzucającym oszczepnikiem w historii tej dyscypliny (biorąc pod uwagę obecnie obowiązujący model oszczepu). Dalej rzucał tylko rekordzista świata, Czech Jan Železný. Warto też odnotować dobry wynik innego Niemca, Johannesa Vettera, który dziś zajął 2. miejsce, z nowym rekordem życiowym 89.68 m.

W większości konkurencji faworyci nie zawiedli. Najlepsze w tym roku wyniki na świecie odnotowano w skoku wzwyż M (Mutaz Essa Barshim), biegach na 1500 m (Elijah Manangoi) i 3000 m M (Ronald Kwemoi), oraz w biegu na 3000 m z przeszkodami K (Hyvin Kiyeng). Warto też wspomnieć, że w tej ostatniej konkurencji padł nowy rekord świata juniorek, a ustanowiła go Kenijka Celliphine Chespol (9:05.70). Trzeba jednak pamiętać, że sezon dopiero się zaczyna i wielu czołowych zawodników jeszcze nie przystąpiło do rywalizacji. W ciekawym biegu na 200 m pań, Dafne Schippers nie udał się rewanż za finał w Rio. Holenderka zajęła 2. miejsce (22.45), dość wyraźnie przegrywając z Elaine Thompson (22.19).

Następny mityng z cyklu Diamentowej Ligi odbędzie się 13 maja w Szanghaju.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password