Lekkoatletyka – Diamentowa Liga: Pięć szóstych miejsc, ale są minima

Bardzo dobrze zaprezentowali się polscy lekkoatleci w drugim w tym sezonie mityngu z cyklu Diamentowej Ligi. Na podium stanął wprawdzie tylko Piotr Małachowski, ale ogólnie z Szanghaju Biało-czerwoni wrócą z trzema wypełnionymi wskaźnikami na MŚ w Londynie.

Co ciekawe, akurat Małachowskiemu nie udało się osiągnąć minimum na czempionat globu. W swojej najlepszej próbie uzyskał 64.36 m, podczas gdy prawo startu w Londynie daje 65 m. Wicemistrz olimpijski dzisiaj musiał uznać wyższość Philipa Milanova. Belg zwyciężył w konkursie wynikiem 64.94 m. W Szanghaju oglądaliśmy też Roberta Urbanka. Drugi z naszych reprezentantów w rzucie dyskiem zajął 6. miejsce, uzyskując w III próbie 61.94 m.

Kenijczycy kompletnie zdominowali bieg na 800 m mężczyzn. Startowało ich pięciu i żaden z nich nie dał się wyprzedzić zawodnikowi innej nacji. Najbliżej był Adam Kszczot, ale 1:45.45 wystarczyło tylko do zajęcia 6. lokaty. Wynik ten daje Kszczotowi przewodnictwo na europejskich listach i przepustkę na MŚ. Tuż za nim finiszował Marcin Lewandowski (1:45.87), ale jemu już minimum wypełnić się nie udało (zabrakło 0.27 s). Bieg wygrał Kipyegon Bett, a dopiero 4. miejsce zajął rekordzista świata David Rudisha.

Również 6. miejsce i również z minimum na MŚ, zajęła w biegu na 1500 m Angelika Cichocka. Jej wynik (4:06.23), jest najlepszym w tym roku w Europie. Dziś przegrała jedynie z Afrykankami, w tym z Faith Kipyegon, która, łamiąc granicę 4 minut, wskoczyła na pierwsze miejsce list światowych.

Ta sama historia (poza EL), powtórzyła się w przypadku Justyny Święty. Polka, biegnąc z 1. toru, ukończyła bieg na 400 m na 6. miejscu, ale 51.64 również jej daje prawo startu w sierpniu w Londynie. Najlepsza, z rekordem sezonu (49.77), była mistrzyni olimpijska Shaunae Miller-Uibo.

Halowy mistrz Europy z Belgradu, Sylwester Bednarek, otworzył sezon na otwartym stadionie zajęciem, jakżeby inaczej, 6. miejsca i wynikiem 2.24. Zwyciężył Mutaz Essa Barshim (2.33), a lekkim zaskoczeniem może być odpadnięcie już na pierwszej wysokości (2.20) Dereka Drouina i Donalda Thomasa.

Kolejny mityng (Prefontaine Classic) odbędzie się 26-27 maja w Eugene.