Lekkoatletyka – Diamentowa Liga: Rekord świata Ruth Jebet

Rekord świata Ruth Jebet na 3000 m z przeszkodami kobiet, był największym wydarzeniem mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu. Tym razem żadnemu z Biało-czerwonych nie udało się zmieścić na podium, choć nie brakowało dobrych wyników.

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili kulomioci. Z czołówki z Rio zabrakło tylko Tomasza Majewskiego, który jutro pożegna się z polską publicznością startem w memoriale Kamili Skolimowskiej. Nie najlepiej pchał Michał Haratyk, który zaliczył tylko jedną próbę (19.60) i został sklasyfikowany na 9. miejscu. Tylko pozycję wyżej uplasował się wicemistrz olimpijski Joe Kovacs (20.18). Konrad Bukowiecki w najlepszej próbie uzyskał 20.36 co dało mu 5. miejsce i nie pozwoliło na 3 dodatkowe próby. Do ostatniej kolejki w konkursie prowadził mistrz olimpijski Ryan Crouser (21.99), ale w ostatniej kolejce niespodziewanie o 1 cm przerzucił go Nowozelandczyk Tom Walsh. 22.00 to nowy rekord mityngu oraz Oceanii.

W czołowej czwórce zmieścił się Karol Hoffmann, choć żaden z jego dodatkowych skoków nie był mierzony. Polski trójskoczek zakończył zawody poza podium z rezultatem 16.78. Nikomu nie udało się przekroczyć granicy 17 metrów. Najlepszy okazał się Amerykanin Chris Carter (16.92).

Czwarte miejsce w konkursie tyczkarzy zajął też Paweł Wojciechowski. Polak wyrównał swój najlepszy wynik sezonu (5.71), choć skacząc tę wysokość za drugim podejściem, przegrał podium z Janem Kudlicką. Renaud Lavillenie zrewanżował się Samowi Kendricksowi za porażkę w Lozannie, triumfując z wynikiem 5.93. Ostatnie, 9. miejsce, zajął Robert Sobera (5.36).

Dziewiąte miejsce zajął też w rzucie oszczepem Marcin Krukowski. Wynik 74.09 jest daleki od dobrego. Mistrz olimpijski Thomas Rohler dziś dopiero 3. Z rekordem życiowym triumfował Jakub Vadlejch (88.02).

Bardzo szybko poprowadzone zostały biegi średnie. Dwójka Polaków biegających na 800 m uzyskała swoje najlepsze wyniki w sezonie. Minimalnie lepszy był Marcin Lewandowski (1:43.73), który zajął 7. miejsce, tuż przed Adamem Kszczotem (1:43.76). Najszybszy, z rekordem życiowym, był Kenijczyk Alfred Kipketer (1:42.87).

Rekord życiowy w biegu na 1500 m ustanowiła Sofia Ennoui. Wynik 4:01.00 dał jej ósme miejsce, ale był to najszybszy bieg w tym roku. Nową liderką światowych tabel została Laura Muir (3:55.22), która odebrała to miejsce drugiej na mecie Kenijce Faith Kipyegon. Angelika Cichocka nie stanęła na starcie.

Wydarzeniem mityngu był jednak rekord świata w biegu na 3000 m z przeszkodami. Biegająca dla Bahrajnu Kenijka Ruth Jebet poprawiła poprzedni wynik, należący do Rosjanki Gulnary Samitowej, aż o ponad 6 sekund. Mistrzyni olimpijska od teraz legitymuje się czasem 8:52.78.

Zwycięzcy pozostałych konkurencji to: Sandra Perković (rzut dyskiem K), Nicholas Bett (400 m ppł M), Ruth Beitia (skok wzwyż K), Natasha Hastings (400 m K), Ivana Spanović (skok w dal K), Dafne Schippers (200 m K), Kendra Harrison (100 m ppł), Yomif Kejelcha (3000 m M – RŚu20) i Ben Youssef Meite (100 m M).

Kolejny mityng z cyklu Diamentowej Ligi odbędzie się 1 września w Zurichu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password