Lekkoatletyka – DME: Polska czwarta w Europie

Na czwartej pozycji, z dorobkiem 317 punktów, zakończyli polscy lekkoatleci udział w 6. edycji Drużynowych Mistrzostw Europy. W rosyjskich Czeboksarach najlepsi byli gospodarze, którzy pokonali broniących tytułu Niemców. Brąz dla Francji, która tym samym zrewanżowała się nam za porażkę sprzed roku.

Stratę do Francuzów mieliśmy już po pierwszym dniu, po którym plasowaliśmy się na 5. miejscu (oprócz Rosjan i Niemców, lepsi od nas byli jeszcze Brytyjczycy). Trzeba jednak przyznać, że Trójkolorowi mieli piorunujący start – wygrali 4 z pierwszych 5 konkurencji. Polacy też mieli jednak swoje momenty chwały. Pewnie swoje zadanie wykonał Paweł Fajdek, a kapitalnie w biegu na 3000 m spisała się Sofia Ennaoui, która na ostatniej prostej wyprzedziła najgroźniejsze rywalki i także zapewniła nam 12 punktów. Drugie miejsca zajęli: Tomasz Majewski w kuli, Joanna Jóźwik na 800 m, Marcin Lewandowski na 1500 m i Patryk Dobek na 400 m ppł, który dodatkowo uzyskał swój nowy rekord życiowy (49,04 s). Na podium znalazły się też Ewa Swoboda (100 m) i Żaneta Glanc (dysk), co pozwoliło nam myśleć o walce o czołowe lokaty w niedzielę. 

Drugi dzień rozpoczął się dla nas świetnie, po wygranej w rzucie dyskiem Roberta Urbanka (63.03 m). Zaczęliśmy odrabiać punkty, trzeci w tyczce był Piotr Lisek, a zimną krew w konkursie rzutu młotem zachowała Anita Włodarczyk. W ostatniej próbie Polkę przerzuciła Betty Heidler, ale nasza rekordzistka świata wytrzymała presję i odpowiedziała jeszcze dłuższą odległością. Trochę zawiódł nas Adam Kszczot. Polak, uważany za faworyta nr 1, na ostatniej prostej został wyprzedzony przez Pierre-Ambroise Bosse’a i Giordano Benedettiego. 10 punktów zdobyła też Kamila Lićwinko, za trzecie miejsce w skoku wzwyż. Kiedy wydawało się, że Francja może być już nie do dogonienia (Wielką Brytanię wyprzedziliśmy wcześniej), świetnie na długich dystansach zaprezentowali się Renata Pliś i Krystian Zalewski. Pliś po długim finiszu wygrała bieg na 5000 m, a Zalewski w podobnie imponującym stylu zostawił za sobą przeciwników w biegu na 3000 z przeszkodami. Doszło do sytuacji, w której przed ostatnią konkurencją, przewaga trzeciej Francji, nad czwartą Polską, wynosiła zaledwie 0,5 punktu. O wszystkim decydowała więc męska sztafeta 4×400 m. Polacy, biegnący w składzie Krawczuk/Pietrzak/Omelko/Dobek, uzyskali dobry rezultat 3:01.24, ale szybsi byli i Brytyjczycy i Francuzi. Trójkolorowi triumfowali z nowym rekordem mistrzostw. 

Polska nie powtórzyła więc wyniku sprzed roku, gdzie zajęliśmy ostatecznie 3. miejsce, po tym jak po mistrzostwach za doping zdyskwalifikowano francuskiego młociarza Quentina Bigota. Mistrzem została Rosja, która o 22 punkty wyprzedziła Niemców. Z Superligi spadają Szwecja, Finlandia i Norwegia. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password