Lekkoatletyka: Dobrynska kończy karierę

dobrynskaMistrzyni olimpijska w siedmioboju, Ukrainka Natalija Dobrynska, podjęła decyzję o zakończeniu kariery sportowej. Zawodniczka poinformowała o tym oficjalnie w przerwie meczu piłkarskiego na Stadionie Olimpijskim w Kijowie.

W trakcie ceremonii pożegnania Dobrynska powiedziała: „Trenowałam i występowałam wiele lat na Stadionie Olimpijskim. Właśnie tutaj ustanowiłam swój pierwszy rekord kraju. Swoje odejście ogłaszam tutaj, dlatego jest to symboliczny moment”.

Ukrainka w swojej bogatej karierze sportowej zdobyła wiele medali światowych imprez. W Pekinie w 2008 roku została mistrzynią olimpijską, poprawiając swój rekord życiowy o ponad 350 punktów (6733 pkt). Dwa lata później w Barcelonie wywalczyła srebro mistrzostw Europy z jeszcze lepszym dorobkiem punktowym (6778 pkt).

W hali również odnosiła sukcesy. Pierwszy raz na podium na arenie międzynarodowej stanęła w 2004 roku w Budapeszcie. Ukrainka została wtedy halową wicemistrzynią świata. Rok później była trzecia w mistrzostwach Europy w hali, które odbywały się w Madrycie. Drugą zawodniczką halowego czempionatu globu była również w 2010 roku w Dausze. Do Stambułu w 2012 roku przyjechała w życiowej formie. Oprócz wywalczenia tytułu halowej mistrzyni świata poprawiła rekord globuw pięcioboju. Wynik 5013 punktów do tej pory nie został poprawiony.

Ostatnimi zawodami w karierze Ukrainki były zeszłoroczne igrzyska w Londynie. Tam niestety wieloboistka doznała kontuzji i wycofała się z rywalizacji.

Aktualnie Natalija jest członkiem komisji sportowców przy Europejskim Komitecie Olimpijskim. Sportsmenka chciałaby się skupić na pracy w organizacji. „Decyzja o zakończeniu kariery jest dla każdego sportowca bardzo trudna. Ale zrozumiałam, że nie mogę cały czas odnosić sukcesów. Przygotowywałam się do mistrzostw świata w Moskwie, ale niestety straciłam ducha walki. Niedawno zostałam wybrana zastępcą przewodniczącego  EOC Athletes Commission i to stwarza dla mnie nowe możliwości. Chciałabym poznać sport i z innej strony. Mam dużo pomysłów, ale na początku pojadę do Wielkiej Brytanii, by nauczyć się angielskiego. Jest to niezbędne w mojej nowej pracy, a także dla realizacji przyszłych projektów na Ukrainie. Teraz nastał czas, by rozpocząć nowe życie. Mam nadzieję, że będzie ono tak samo interesujące, jak przed zakończeniem kariery”, – powiedziała Natalija Dobryńska.

zdjęcie: rusathletics.com

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password