Lekkoatletyka: Fajdek trzecim zawodnikiem Europy!

fajdek_4Paweł Fajdek zajął 3. miejsce w plebiscycie organizowanym przez Europejską Federację Lekkoatletyczną na najlepszego zawodnika na Starym Kontynencie. Nasz mistrz świata w rzucie młotem z Moskwy przegrał tylko z Ukraińcem Bohdanem Bondarenką oraz Brytyjczykiem Mo Farahem. Najlepszą lekkoatletką Europy została Czeszka Zuzana Hejnova.

Oprócz zdobycia tytułu mistrza świata Fajdek wywalczył złoto Uniwersjady w Kazaniu oraz Igrzysk Frankofońskich w Nicei, a także zwyciężył w klasyfikacji generalnej cyklu IAAF Hammer Throw Challenge.

Najlepszy wśród mężczyzn okazał się ukraiński skoczek wzwyż Bohdan Bondarenko. W tym sezonie triumfował w Mistrzostwach Świata oraz w cyklu Diamentowej Ligi. Rezultat 2,41, który osiągnął w Lozannie i w Moskwie, jest najlepszym wynikiem na świecie od 19 lat.

Tuż za Ukraińcem uplasował się brytyjski długodystansowiec Mo Farah. Pochodzący z Somalii biegacz zwyciężył na 5000 i 10 000 m podczas czempionatu globu. W tym roku ustanowił również rekord Europy w biegu na 1500 m (3:28,81).

Wśród kobiet zdecydowanie najlepsza była Czeszka Zuzana Hejnova, która we wszystkich 13 biegach na 400 m przez płotki w tym sezonie nie miała sobie równych. Wygrała również 7 zawodów w Diamentowej Lidze, odnosząc zasłużone zwycięstwo w całym cyklu. Dwukrotnie poprawiała również rekord swojego kraju na koronnym dystansie.

Druga była mistrzyni świata w skoku o tyczce – Rosjanka Jelena Isinbajewa, która wyprzedziła niespodziewaną srebrną medalistkę czempionatu globu w maratonie – Włoszkę Valerię Straneo.

W kategorii „Wschodząca gwiazda europejskiej lekkoatletyki” zwyciężyli: Serb Emir Bekrić oraz Islandka Anita Hinriksdottir.

Emir Bekrić zajął 1. miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w biegu na 400 m przez płotki, a także stanął na najniższym stopniu podium podczas Mistrzostw Świata, ustanawiając rekord kraju na poziomie 48,05. Jest to drugi wynik w historii wśród europejskich zawodników do 23 lat.

Specjalistka od biegów na 800 m Anita Hinriksdottir odniosła zwycięstwo na Mistrzostwach Europy Juniorów (U-20) oraz Mistrzostwach Świata Kadetów (U-18).

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się wczoraj w stolicy Estonii – Tallinnie.

Plebiscyt European Athletics został zapoczątkowany w 1993 roku. W tym roku głosowało ponad 16 tysięcy kibiców oraz 163 przedstawicieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS). Nie wiemy, jak rozłożyły się procentowo głosy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password