Lekkoatletyka: Fajdek trzecim zawodnikiem Europy!

fajdek_4Paweł Fajdek zajął 3. miejsce w plebiscycie organizowanym przez Europejską Federację Lekkoatletyczną na najlepszego zawodnika na Starym Kontynencie. Nasz mistrz świata w rzucie młotem z Moskwy przegrał tylko z Ukraińcem Bohdanem Bondarenką oraz Brytyjczykiem Mo Farahem. Najlepszą lekkoatletką Europy została Czeszka Zuzana Hejnova.

Oprócz zdobycia tytułu mistrza świata Fajdek wywalczył złoto Uniwersjady w Kazaniu oraz Igrzysk Frankofońskich w Nicei, a także zwyciężył w klasyfikacji generalnej cyklu IAAF Hammer Throw Challenge.

Najlepszy wśród mężczyzn okazał się ukraiński skoczek wzwyż Bohdan Bondarenko. W tym sezonie triumfował w Mistrzostwach Świata oraz w cyklu Diamentowej Ligi. Rezultat 2,41, który osiągnął w Lozannie i w Moskwie, jest najlepszym wynikiem na świecie od 19 lat.

Tuż za Ukraińcem uplasował się brytyjski długodystansowiec Mo Farah. Pochodzący z Somalii biegacz zwyciężył na 5000 i 10 000 m podczas czempionatu globu. W tym roku ustanowił również rekord Europy w biegu na 1500 m (3:28,81).

Wśród kobiet zdecydowanie najlepsza była Czeszka Zuzana Hejnova, która we wszystkich 13 biegach na 400 m przez płotki w tym sezonie nie miała sobie równych. Wygrała również 7 zawodów w Diamentowej Lidze, odnosząc zasłużone zwycięstwo w całym cyklu. Dwukrotnie poprawiała również rekord swojego kraju na koronnym dystansie.

Druga była mistrzyni świata w skoku o tyczce – Rosjanka Jelena Isinbajewa, która wyprzedziła niespodziewaną srebrną medalistkę czempionatu globu w maratonie – Włoszkę Valerię Straneo.

W kategorii „Wschodząca gwiazda europejskiej lekkoatletyki” zwyciężyli: Serb Emir Bekrić oraz Islandka Anita Hinriksdottir.

Emir Bekrić zajął 1. miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w biegu na 400 m przez płotki, a także stanął na najniższym stopniu podium podczas Mistrzostw Świata, ustanawiając rekord kraju na poziomie 48,05. Jest to drugi wynik w historii wśród europejskich zawodników do 23 lat.

Specjalistka od biegów na 800 m Anita Hinriksdottir odniosła zwycięstwo na Mistrzostwach Europy Juniorów (U-20) oraz Mistrzostwach Świata Kadetów (U-18).

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się wczoraj w stolicy Estonii – Tallinnie.

Plebiscyt European Athletics został zapoczątkowany w 1993 roku. W tym roku głosowało ponad 16 tysięcy kibiców oraz 163 przedstawicieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS). Nie wiemy, jak rozłożyły się procentowo głosy.