Lekkoatletyka: Gwiazdy na memoriale Kusocińskiego

W Szczecinie zakończyła się 63. edycja memoriału Janusza Kusocińskiego. W zawodach wzięli udział czołowi polscy lekkoatleci. Nie zabrakło dobrych wyników, ale tylko jednemu zawodnikowi udało się uzyskać minimum na mistrzostwa świata (z tych, którzy go nie mieli).

Szczęśliwcem, który zbliżył się do wyjazdu do Londynu jest kulomiot Jakub Szyszkowski. Zawodnik Śląska Wrocław już od kilku tygodni był blisko magicznej granicy 20.50, ale udało mu się ją osiągnąć dopiero dzisiaj. W III próbie pchnął kulę na odległość 20.57, co ostatecznie dało mu 3. miejsce w konkursie. Zawody wygrał David Storl (21.18) przed Michałem Haratykiem (20.78). Po raz kolejny słaby występ zanotował Konrad Bukowiecki, który miał tylko jedną ważną próbę (20.02). Szyszkowski, w odróżnieniu od większości polskich lekkoatletów, nie może być jeszcze pewien nominacji do kadry na MŚ. Jeśli nie zmieści się na podium MP w Białymstoku, będzie musiał uzyskać minimum po raz drugi.

Swoją dominację w rzucie młotem potwierdzili i Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek. Mistrzyni olimpijska z Londynu i Rio wygrała wynikiem 77.07, wyprzedzając startującą dla Azerbejdżanu Hannę Skydan i Malwinę Kopron. Nowy rekord życiowy (69.60) uzyskała przygotowująca się do młodzieżowych mistrzostw Europy Katarzyna Furmanek. Mityng ten wchodzi w skład cyklu IAAF Hammer Throw Challenge.

W większości konkurencji triumfowali Polacy (Ennaoui, Lewandowski, Omelko, Lisek, Chmielak, Czykier, Theiner, Kaszuba, Kopeć), choć nie zabrakło też znanych nazwiska zza granicy (m.in.: Donald Thomas, Natalija Pryszczepa, Dilszod Nazarow, Konstadinos Douvalidis, Konstadinos Filippidis). Swoje konkurencje przegrali m.in. Piotr Małachowski czy Joanna Jóźwik.

Zawody przyniosły nam też minima na ME U23, które w lipcu odbędą się w Bydgoszczy, oraz na ME U20, które w tym samym miesiącu rozegrane zostaną we włoskim Grosetto. W skoku o tyczce kobiet wymagane do startu na tej drugiej imprezie 4 metry osiągnęła Agnieszka Kaszuba. Dość niespodziewanie dało jej to zwycięstwo, gdyż ani Justyna Śmietanka, ani Kamila Przybyła, nie zdołały zaliczyć żadnej wysokości. Wskaźnik na MME w biegu na 800 m wypełniła Martyna Galant (2:03.66). Na tym samym dystansie wśród mężczyzn podobnej sztuki dokonał Michał Rozmys (1:47.67).

Bieg memoriałowy na 3000 m, rozegrany wyłącznie w krajowej obsadzie, wygrał Bartosz Kotłowski (8:14.61).

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password