Lekkoatletyka – HME: Fenomenalni Polacy! Rekordowy Bukowiecki!

Pięć medali przyniósł nam drugi dzień rozgrywanych w Belgradzie 34. Halowych Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce. W fantastycznym stylu nowymi mistrzami zostali Konrad Bukowiecki i Marcin Lewandowski. 

Konkurs kulomiotów przejdzie do historii polskiej lekkoatletyki. Niespełna 20-letni Konrad Bukowiecki (skończy 20 lat 17 marca) zaszokował świat lekkoatletyczny swoim wyczynem w drugiej kolejce. Polak, który do tej pory legitymował się trzecim wynikiem w Europie (21.15 m) posłał kulę na niewiarygodną odległość 21.97 m! Próba ta właściwie rozstrzygnęła konkurs. Bukowiecki nie tylko ustanowił swój nowy rekord życiowy i wskoczył na pierwsze miejsce list światowych, bijąc wynik Storla o ponad 0.5 metra, ale i ustanowił nowy, absolutny rekord Polski. Do tej pory należał on do Tomasza Majewskiego i wynosił 21.95 m. W kolejnych próbach Bukowiecki nie dorzucił już do 21 metra, ale i tak został najmłodszym halowym mistrzem Europy w historii.

Kilka minut później liczba polskich złotych medali w Belgradzie wynosiła już 3. Marcin Lewandowski perfekcyjnie rozegrał finał biegu na 1500 m. Wyczekał rywali, zaatakował w odpowiednim momencie i z dużą przewagą zdobył swoje drugie złoto HME, po tym jak przed dwoma laty nie miał sobie równych na dystansie 800 m. Dziś wygrał z wynikiem 3:44.82.

Na tym samym dystansie u kobiet bezbłędnie z roli faworytki wywiązała się Laura Muir, ale i my mieliśmy powody do radości po tym jak swój pierwszy seniorski medal wywalczyła Sofia Ennaoui. Polka od początku trzymała się najgroźniejszych rywalek i, choć nie była w stanie powalczyć złoto, utrzymała trzecią pozycję i mogła cieszyć się z brązowego medalu (4:06.59).

Wiele radości przynieśli nam też 400-metrowcy. Najpierw do walki stanęły panie. Mimo niewygodnych torów Polki potrafiły powalczyć z najlepszymi, a piorunujący finisz dał upragniony medal Justynie Święty (52.52). Polka na ostatniej prostej zaatakowała słabnące rywalki i wyszarpała brązowy krążek. Szóstą lokatę zajęła Małgorzata Hołub (54.29).

Niedługo potem nie mniej rewelacyjnym finiszem popisał się Rafał Omelko. Polak nie był wprawdzie w stanie nawiązać walki z Pavlem Maslakiem, ale za to okazał się najlepszy w rywalizacji o drugą lokatę. Dzięki temu poprawił swój wynik sprzed 2 lat, gdzie sięgnął po brąz. Dziś srebrny medal, pierwszy dla Polski na tych mistrzostwach, dał mu rekord życiowy 46.08.

Niewiele brakowało a udałoby się nam również „wyciągnąć” medale z piaskownicy. Anna Jagaciak-Michalska uzyskała wynik zaledwie 1 cm gorszy od swojego rekordu życiowego (14.14) i zajęła 4. miejsce w konkursie trójskoczkiń. Tę samą lokatę, ale już z (absolutnym) rekordem życiowym uzyskał w konkursie skoczków w dal Tomasz Jaszczuk (7.98). Jagaciak od podium dzieliło 11 cm, Jaszczuka 10.

Pewnie do finału biegu na 800 m awansował Adam Kszczot. Sporo stresu zapewnił nam za to inny z naszych faworytów, Sylwester Bednarek. Polak przeskoczył wprawdzie wymagane 2.28 w I próbie, ale wcześniejszą wysokość zaliczył dopiero za trzecim podejściem i był bliski niezakwalifikowania się do finału. W półfinale są za to Ewa Swoboda i Agata Forkasiewicz. Szczególnie będziemy się przyglądać tej pierwszej, która dzisiaj uzyskała drugi czas dnia (7.21). Należy też wspomnieć o porannych eliminacjach pchnięcia kulą. Bukowiecki rozprawił się z wymaganym 20.50 już w I próbie, niestety przepadli Rafał Kownatke i Michał Haratyk. Obaj uzyskali wyniki dużo poniżej swoich możliwości (odpowiednio 19.28 i 19.18).

Polska z siedmioma krążkami jest liderem klasyfikacji medalowej.

Wyniki 2. dnia HME:

Skok wzwyż K:

 1. Airine Palsyte (Litwa)
 2. Ruth Beitia (Hiszpania)
 3. Julija Łewczenko (Ukraina)

Trójskok K:

 1. Kristin Gierisch (Niemcy)
 2. Patricia Mamona (Portugalia)
 3. Paraskevi Papahristou (Grecja)
  4. Anna Jagaciak-Michalska

Skok o tyczce K:

 1. Ekaterini Stefanidi (Grecja)
 2. Lisa Ryzih (Niemcy)
 3. Angelica Bengtsson (Szwecja)
  3. Maryna Kyłypko (Ukraina)

Pchnięcie kulą M:

 1. Konrad Bukowiecki
 2. Tomas Stanek (Czechy)
 3. David Storl (Niemcy)

Skok w dal M:

 1. Izmir Smajlaj (Albania)
 2. Michel Torneus (Szwecja)
 3. Serhij Nikiforow (Ukraina)
  4. Tomasz Jaszczuk

1500 m K:

 1. Laura Muir (Wielka Brytania)
 2. Konstanze Klosterhalfen (Niemcy)
 3. Sofia Ennaoui

1500 m M:

 1. Marcin Lewandowski 
 2. Kalle Berglund (Szwecja)
 3. Filip Sasinek (Czechy)

400 m K:

 1. Floria Guei (Francja)
 2. Zuzana Hejnova (Czechy)
 3. Justyna Święty
  6. Małgorzata Hołub

400 m M:

 1. Pavel Maslak (Czechy)
 2. Rafał Omelko
 3. Liemarvin Bonevacia (Holandia)

60 m M:

 1. Richard Kilty (Wielka Brytania)
 2. Jan Volko (Słowacja)
 3. Austin Hamilton (Szwecja)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password