Lekkoatletyka: Juniorzy z życiówkami, Lisek najlepszy w Poczdamie

To dopiero początek sezonu halowego, a nasi lekkoatleci już mają na koncie pierwsze sukcesy. Sobotnie mityngi przyniosły przyniosły kilka rekordów życiowych naszym juniorom, natomiast Piotrowi Liskowi pierwsze zwycięstwo w 2018 roku.

Wicemistrz świata z Londynu wygrał mityng tyczkarski w Poczdamie. Rok temu jako pierwszy Polak w historii pokonał tam barierę sześciu metrów, w tym roku do triumfu wystarczyła wysokość 5,78 m (ostatecznie zakończył skakanie na trzech zrzutkach na 5,87 m). W zawodach w stolicy Brandenburgii wziął udział także Robert Sobera, jednak nie został sklasyfikowany – zaliczył trzy zrzutki na wysokości 5,28 m.

Świetne otwarcie sezonu ma tyczkarka Anna Łyko – w poprzednią niedzielę jako pierwsza juniorka młodsza (U18) pokonała wysokość 4 metrów w hali, a w sobotę, również w Łodzi, pobiła ten rekord o kolejne 5 cm. Jest to wynik o centymetr słabszy od absolutnego rekordu Polski U18 (4,06 Victorii Kalitty ze stadionu w Toruniu sprzed roku).

Kilkoro Polaków zaprezentowało się także na mityngu w Nantes. Dwukrotnie rekord życiowy pobił płotkarz Dawid Żebrowski – rozpoczynający w tym roku wiek młodzieżowca (U23) w eliminacjach uzyskał czas 7,97 s, a w finale 7,88 s, stając dzięki temu na najniższym stopniu podium. Również na dystansie 60 m, ale bez płotków, wystąpiły dwie Polki – Agata Forkasiewicz, która w eliminacjach pobiegła w czasie 7,67, oraz Magdalena Stefanowicz, która dwukrotnie pobiła rekord życiowy – 7,49 s w eliminacjach i 7,44 s w finale. Forkasiewicz natomiast wystartowała też na 200 m, gdzie osiągnęła rezultat 24,06 s.

Sprinterki uzyskiwały też świetne wyniki u nas w kraju. Rekord Polski U18 Ewy Swobody został pobity w Toruniu przez Pię Skrzyszowską – w eliminacjach o 0,01 s (7,45 s), a w finale o kolejne 0,02 s (7,43 s). Szesnastolatka przegrała jedynie z Kamilą Cibą, która dwukrotnie pobiła życiówkę – 7,41 s w eliminacjach i 7,37 s w finale.

Wojciech Nowakowski2406 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password