Lekkoatletyka – MŚ: Królowa Anita, brązowa Malwina!

Na ten wieczór czekaliśmy od początku mistrzostw świata w lekkoatletyce w Londynie. Anita Włodarczyk zgodnie z oczekiwaniami wywalczyła kolejny tytuł mistrzowski, choć przyszło to jej z problemami. Miłą niespodziankę sprawiła Malwina Kopron!

Embed from Getty Images

Trochę nerwów kosztował nas konkurs rzutu młotem pań. Nasza absolutna faworytka, Anita Włodarczyk zaczęła średnio, od rzutu na nieco ponad 70 metrów (ale młot otarł siatkę na rzutni), potem przyszedł rzut spalony i doi wąskiego finału nasza mistrzyni weszła z szóstym wynikiem. Tymczasem na prowadzeniu przez długi czas była… Malwina Kopron, która już w pierwszej serii posłała przyrząd na odległość 74.76 metrów, Joanna Fiodorow (73.04)też po trzech seriach byłą przed Włodarczyk. Wszystko wróciło do normy w czwartej serii, kiedy lekko kontuzjowana Włodarczyk uzyskała odległość 77.39, w kolejnej poprawiając się o pół metra. Kopron została wyprzedzona jeszcze przez Chinkę Zheng Wang, ale pomimo trzech spalonych rzutów i dwóch raczej słabych rzutów utrzymała trzecie miejsce. Fidorow zakończyła rywalizację na także bardzo dobrym, szóstym miejscu. To trzeci tytuł mistrzowski naszej miotaczki, drugi z rzędu. Dla Kopron pierwsze podium imprezy rangi mistrzowskiej.

Dobrze w finale trójskoku spisała się Anna Jagaciak. Nasza reprezentantka w drugiej serii skoczyła 14.25 metrów. Wynik dawał jej przez moment nawet czwarte miejsce, ale ostatecznie Polka zajęła w konkursie szóste miejsce. Konkurs zdominowały zawodniczki z Ameryki Południowej – wygrała wynikiem 14.91 Wenezuelka Yulimar Rojas przed Kolumbijką Caterine Ibarguen.

Czwarte dziś punktowane miejsce dla Polski wywalczyła Angelika Cichocka. Nasza specjalistka od średnich dystansów zajęła siódme miejsce w biegu na 1500 metrów, tracąc do jedynego mężczyzny uczestniczącego w tym biegu (zajął trzecie miejsce) 1.24 sekundy. Finisz był bardzo emocjonujący, złoto wywalczyła Kenijka Faith Kipyegon.

W eliminacjach biegu na 400 metrów przez płotki wystartowała Joanna Linkiewicz. Polka w swoim biegu zajęła  5. miejsce (do półfinału awansowały cztery najlepsze w każdym biegu), ale udało się jej awansować z czasem (56.18). Na tym samym dystansie, ale w półfinale i bez płotków biegła Iga Baumagart. Nasza zawodniczka nie miała szans na finał, zajęła w swoim biegu siódme miejsce. W półfinale 400 metrów przez płotki szóste miejsce zajął Patryk Dobek. Naszego biegacza nie zobaczymy w finale.