Lekkoatletyka – ME U23: Bukowiecki zdeklasował rywali! Drugie złoto dla Polski!

Ewa Swoboda rozpoczęła dobrą passę, którą kontynuował Konrad Bukowiecki. Reprezentant Polski w finale pchnął na odległość 21,59m. Oprócz niego w kole stanął Jan Parol, który uzyskał 18,60m.

Bukowiecki był naszą wielką nadzieją na złoto na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Ciążyła na nim ogromna presja, ale nie poddał się jej sile i w finale pokazał, że wśród kulomiotów do lat 23. jest bezkonkurencyjny. Rożnica między nim a drugim zawodnikiem finału to prawie dwa metry!
Polak jest jak na razie godnym następcą króla w pchnięciu kulą – Tomasza Majewskiego. Dwukrotny mistrz olimpijski powiedział o nim kiedyś: „Umarł król, niech żyje król”. Choć do takich osiągnięć, jakie uzyskiwał starszy z kulomiotów, Bukowieckiemu daleko, ale bez wątpienia mamy zawodnika, który mimo młodego wieku może walczyć nawet z najlepszymi seniorami.

Już w pierwszym pchnięciu nasz reprezentant zapewnił sobie złoto mistrzostw, poprawiając też tym samym ich rekord…swój własny rekord z kwalifikacji. 21,44m dało mu pewne prowadzenie w konkursie, ale to nie znaczyło, że Bukowiecki powiedział „dość”! Druga próba była nieudana, ale w trzeciej Konrad znowu pchnął daleko. Tym razem było to 20,75m. Co tam pierwsza próba! W ostatniej Biało-Czerwony pchnął na 21,59! Tym samym poprawił swój rekord życiowy o osiem centymetrów.

Jan Parol, którego życiówka to 19,33, w finale był 8. Choć nie osiąga takich wyników, jak jego kolega z reprezentacji, to już sam występ w finale jest dużym osiągnięciem Polaka. Wszedł do najlepszej ósemki pchnięciem na 18,60m.

Wyniki finału:

  1. Konrad Bukowiecki (POL) 21,59
  2. Denzel Comenentia (NED) 19,86
  3. Sebastiano Bianchetti (ITA) 19,69
  4. Can Osman Ozdeveci (TUR) 19,63
  5. Simon Bayer (GER) 19,30

8. Jan Parol (POL) 18,60

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password