Lekkoatletyka – ME U23: Bukowiecki zdeklasował rywali! Drugie złoto dla Polski!

Ewa Swoboda rozpoczęła dobrą passę, którą kontynuował Konrad Bukowiecki. Reprezentant Polski w finale pchnął na odległość 21,59m. Oprócz niego w kole stanął Jan Parol, który uzyskał 18,60m.

Bukowiecki był naszą wielką nadzieją na złoto na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Ciążyła na nim ogromna presja, ale nie poddał się jej sile i w finale pokazał, że wśród kulomiotów do lat 23. jest bezkonkurencyjny. Rożnica między nim a drugim zawodnikiem finału to prawie dwa metry!
Polak jest jak na razie godnym następcą króla w pchnięciu kulą – Tomasza Majewskiego. Dwukrotny mistrz olimpijski powiedział o nim kiedyś: „Umarł król, niech żyje król”. Choć do takich osiągnięć, jakie uzyskiwał starszy z kulomiotów, Bukowieckiemu daleko, ale bez wątpienia mamy zawodnika, który mimo młodego wieku może walczyć nawet z najlepszymi seniorami.

Już w pierwszym pchnięciu nasz reprezentant zapewnił sobie złoto mistrzostw, poprawiając też tym samym ich rekord…swój własny rekord z kwalifikacji. 21,44m dało mu pewne prowadzenie w konkursie, ale to nie znaczyło, że Bukowiecki powiedział „dość”! Druga próba była nieudana, ale w trzeciej Konrad znowu pchnął daleko. Tym razem było to 20,75m. Co tam pierwsza próba! W ostatniej Biało-Czerwony pchnął na 21,59! Tym samym poprawił swój rekord życiowy o osiem centymetrów.

Jan Parol, którego życiówka to 19,33, w finale był 8. Choć nie osiąga takich wyników, jak jego kolega z reprezentacji, to już sam występ w finale jest dużym osiągnięciem Polaka. Wszedł do najlepszej ósemki pchnięciem na 18,60m.

Wyniki finału:

  1. Konrad Bukowiecki (POL) 21,59
  2. Denzel Comenentia (NED) 19,86
  3. Sebastiano Bianchetti (ITA) 19,69
  4. Can Osman Ozdeveci (TUR) 19,63
  5. Simon Bayer (GER) 19,30

8. Jan Parol (POL) 18,60