Lekkoatletyka – MŚ: Dobre eliminacje Polaków

W finałach 7. dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata nie mieliśmy żadnych reprezentantów Polski. Mimo to był to udany dzień polskich lekkoatletów, którzy w komplecie przebrnęli eliminacje. Byli to Angelika Cichocka, Joanna Jóźwik, Kamila Lićwinko, Marcin Krukowski, Marcin Lewandowski i Michał Rozmys.

Angelika Cichocka i Joanna Jóźwik potrzebowały niewiele ponad 2 minuty do awansu do półfinału biegu na 800 metrów. Łatwiejszą przeprawę miała Cichocka, która z pełną kontrolą wygrała swój bieg eliminacyjny z czasem 2:00.86. Jest to najlepszy wynik polskiej biegaczki w tym sezonie. Dużo więcej sił i nerwów kosztował bieg Joanny Jóźwik. Piąta zawodniczka igrzysk olimpijskich po piorunującym finiszu zajęła 3. miejsce, które dało jej awans do kolejnej rundy zmagań. Polka uzyskując czas 2:01.51 była wolniejsza od Caster Semenyi i Rose Mary Almanzy.

Do finału rzutu oszczepem zakwalifikował się Marcin Krukowski. Pierwsze dwie próby Polaka (81,79 m i 77,48 m) nie były złe, ale nie wystarczyło to do osiągnięcia finałowego minimum. Ponad 83 metry Krukowski rzucił dopiero w trzeciej próbie. Jego rezultat 83,49 m dał bezpośredni awans do finału. Reprezentant Polski osiągnął łącznie 13. wynik i gdyby nie wypełnił minimum nie miał by szans awansować do finału.

Kwalifikacje skoku wzwyż łatwo przebrnęła Kamila Lićwinko. Reprezentantka Polski oddała 3 świetne skoki na wysokościach 1.85, 1.89 i 1.92. To właśnie na wysokości 1.92 zakończono całe eliminacje, gdyż tyle skoczyło 12 zawodniczek, które wystartują w finale.

Marcin Lewandowski zajął 5. miejsce w pierwszym biegu eliminacyjnym na dystansie 1500 metrów. Całe szczęście, że Polak uplasował się na miejscu premiowanym awansem, gdyż czas 3:46.06 był przedostatnim wynikiem dającym awans do kolejnej fazy zawodów. W bardzo szybkim biegu znalazł się Michał Rozmys. Młody polski biegacz w swoim biegu był dopiero 11., ale zakwalifikował się do półfinału jako ostatni zawodnik, który wszedł z czasem. Rozmys pokonał 1500 metrów w czasie 3:40.28. Sensacją jest odpadnięcie mistrza olimpijskiego Amerykanina Matthew Centrowitza, który zajął ostatnie miejsce w biegu z udziałem Lewandowskiego.

Mistrzem świata w trójskoku został Christian Taylor. Amerykaninowi zwycięstwo dał skok w 3. serii na odległość 17,68 m. Drugie miejsce zajął rodak Taylora Will Claye. Również on swój najlepszy wynik osiągnął w 3. próbie, było to 17,63 m. Brązowy medal wywalczył z wynikiem 17,19 m Portugalczyk Nelson Evora.

Sport lubi niespodzianki. Taką sprawiła w finale biegu na 400 metrów przez płotki Tori Carter. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych biegnąc po zewnętrznym torze wygrała bieg z wyraźną przewagą. Czas Amerykanki to 53,07. Drugie miejsce zajęła inna Amerykanka Daillah Muhammad, a brąz Jamajka Ristananna Tracey. Reprezentantka Jamajki wynikiem 53,74 pobiła swój rekord życiowy.

Zwieńczeniem dnia był finał biegu na 200 metrów, w którym bardzo trudno było wskazać zdecydowanego faworyta. Ostatecznie triumfatorem został Ramil Guliyev, który sprawił jedną z największych sensacji mistrzostw. Zawodnik reprezentujący Turcję osiągnął czas 20.09. Drugi był Wayde van Niekerk, który przegrywając o 2 setne sekundy nie osiągnął dubletu 400-200 metrów. Jedną tysięczną z reprezentantem RPA przegrał Jereem Richards.