Lekkoatletyka – MŚ sztafet: Żeńska drużyna 4x400m druga na świecie

Kapitalny finisz Justyny Święty dał polskiej sztafecie 4×400 m pań srebrny medal rozgrywanych na Bahamach 3. nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet. Polacy zdobyli też brąz na 4×800 m mężczyzn.

Halowe mistrzynie Europy (z tamtego składu na Bahamy nie pojechała Patrycja Wyciszkiewicz) pokazały, że są w dobrej formie już w półfinałach, kiedy to wygrały swój bieg z czasem 3:29.42. W finale jeszcze ten wynik poprawiły (3:28.28). Poza zasięgiem były Amerykanki, które pobiegły najszybciej w tym roku na świecie (3:24.36), ale Polki pokazały wielką klasę, wygrywając zaciętą walkę o drugie miejsce. Na ostatnich metrach Justyna Święty poradziła sobie z przeciwniczkami z Wielkiej Brytanii i Jamajki, zapewniając nam sukces, który jest bardzo dobrym prognostykiem przed tegorocznymi mistrzostwami świata. Zawody na Bahamach były zresztą kwalifikacją na londyńskie mistrzostwa, a więc możemy już być pewni, że zobaczymy tę naszą sztafetę walczącą w sierpniu w czempionacie globu. Polki biegły dziś w składzie: Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Adrianna Janowicz i Justyna Święty.

Nasza kadra wyjedzie z Bahamów z dwoma medalami, a to za sprawą męskiej sztafety 4×800 m. Artur Kuciapski, Mateusz Borkowski, Adam Kszczot i Marcin Lewandowski wywalczyli 3. miejsce (7:18.74), ulegając ekipom Stanów Zjednoczonych i Kenii.

Warto docenić również dwa 4. miejsca. Tuż za podium uplasowała się sztafeta mieszana 4×400 m (Kozłowski, Dąbrowska, Curyło, Omelko), oraz żeńska drużyna 4×800 m (Sabat, Mikiewicz-Łapińska, Galant, Cichocka).

Słabo pobiegli sprinterzy w biegu 4×100 m (Kopeć, Słowikowski, Zaczek, Zimniewicz), którym czas 39.84 nie dał awansu nawet do finału B. Trochę lepiej poszło im na dystansie dwukrotnie dłuższym (Słowikowski, Hampel, Zaczek, Omelko), ale też nie udało się awansować do finału i skończyło się na 9. pozycji (1:24.78).

Niestety bez kwalifikacji na MŚ wyjedzie też męska sztafeta 4×400 m. Polacy zajęli dopiero 4. miejsce w swoim półfinale (3:08.42), a dzień później zajęli 3. miejsce w finale B (Kozłowski, Krawczuk, Chojnowski, Omelko).

Klasyfikację generalną zdecydowanie wygrali Amerykanie (5 złotych medali). Nie zdobyli medalu tylko w sztafecie 4×100 m kobiet (zgubiły pałeczkę).