Lekkoatletyka – Puchar Europy w rzutach: Fajdek najlepszy w młocie

Paweł Fajdek jako jedyny z Polaków zwyciężył w swojej konkurencji tegorocznej, 18. edycji pucharu Europy w rzutach. Wśród seniorów na podium stanęli również Michał Haratyk i Malwina Kopron.

Polski Związek Lekkiej Atletyki wysłał do portugalskiej Leirii dość silną, dziesięcioosobową reprezentację, która przede wszystkim miała zakończyć zmagania z wynikiem lepszym niż przed rokiem (0 miejsc na podium – przyp. red.). Liderem kadry był oczywiście mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek, który nie zawiódł i z Portugalii wyjedzie ze złotem, które dał mu wynik 77.30 m. Drugiego dnia zmagań do rywalizacji przystąpili kolejni nasi kandydaci do podium – Michał Haratyk i Malwina Kopron. Ten pierwszy zajął drugie miejsce w konkursie kulomiotów, osiągając dobry wynik 21.18 m i przegrywając tylko z Rosjaninem Aleksandrem Lesnojem (21.32 m). Nasza brązowa medalistka mistrzostw świata w rzucie młotem prowadziła przez pierwszą część konkursu, dzięki rezultatowi z drugiej próby – 69.54 m, ale ostatecznie przerzuciły ją i Alexandra Tavernier (71.20 m) i Hanna Małyszczyk (72.62 m).

Jeśli chodzi o rywalizację seniorów, to wśród mężczyzn nie reprezentował nas żaden dyskobol, a w rzucie oszczepem 6. lokatę zajął Hubert Chmielak (76.03 m) . Triumfatorami obu konkurencji zostali Daniel Stahl i Johannes Vetter (92.70 m WL). U pań 13. pozycję w rzucie oszczepem zajęła Aleksandra Ostrowska (52.50 m), 7. z pchnięciu kulą była Klaudia Kardasz (16.83 m), a 8. w rzucie dyskiem Daria Zabawska (54.35 m). Poza wspomnianą Białorusinką Małyszczyk, zwycięstwa wśród seniorek odniosły: Anita Marton, Nadine Muller i dość niespodziewanie mało doświadczona w rywalizacji seniorek norweska oszczepniczka Sigrid Borge.

Tradycyjnie rywalizacji seniorów towarzyszy również rywalizacja młodzieżowców (U23). Trzecie miejsce wśród oszczepników zajął Cyprian Mrzygłód (74.55 m). Tę samą pozycję w konkursie rzutu młotem zajęła Katarzyna Furmanek (65.15 m). Odległe, 15. miejsce, przypadło debiutującemu w rywalizacji seniorskim sprzętem Kamilowi Swancarowi. Polak w konkursie młociarzy uzyskał 57.83 m. Na uwagę zasługuje trzecie miejsce w zmaganiach oszczepniczek U23 Aliny Szuch. Ukraińska juniorka jest specjalistką od wieloboju (obecna mistrzyni Europy) i jeszcze tydzień temu mogliśmy oglądać ją w Birmingham gdzie zajęła 7. pozycję w konkursie pięcioboistek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password