Lekkoatletyka – Rafał Augustyn mistrzem Polski w chodzie na 50 km

Słowackie Dudince już po raz dziewiąty były areną mistrzostw Polski w chodzie na 50 km. Po raz 4. z rzędu, a 5. w historii, złoty medal trafił do Rafała Augustyna. I on i pozostali medaliści wypełnili minimum na mistrzostwa świata w Londynie.

Nieprzerwanie od 2010 roku, medale na tym dystansie rozdaje się najlepszym polskim chodziarzom według ich pozycji w zawodach „Dudinská päťdesiatka”, które wchodzą w skład cyklu European Athletics Permit Meetings. Dziś, z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie (3:43.40), tryumfował tam Norweg Havard Haukenes. Tuż za nim zmagania ukończył Rafał Augustyn (3:44.42) i to właśnie zawodnik Stali Mielec po raz 4. z rzędu mógł cieszyć się z mistrzostwa kraju na tym dystansie. Czwarty do mety doszedł Adrian Błocki (3:48.39), który zdobył dzięki temu srebrny krążek. Brązowy medal krajowego czempionatu przypał Rafałowi Fedaczyńskiemu (3:48.56). Z Polaków, którzy ukończyli wyścig, 8. w klasyfikacji generalnej był Damian Błocki. Do mety nie doszli m.in. Łukasz Nowak i Dawid Tomala. Minimum na mistrzostwa świata wynosi 3:51.00. Chodziarze nie muszą potwierdzać raz uzyskanego wskaźnika.

Co ciekawe, dziś na trasie mityngu, na tym samym dystansie startowały też panie, a wśród nich (choć były tylko dwie), pierwsza w historii Polka – Agnieszka Ellward. Nasza reprezentantka wygrała wewnętrzną rywalizację z Węgierką Tóth, a jej wynik – 4:52.56, został oczywiście nowym (bo pierwszym) rekordem Polski. Chód na 50 km kobiet nie jest oficjalną konkurencją lekkoatletyczną, ale od tego roku IAAF oficjalnie notuje rekordy świata na tym dystansie. Zawodniczki, które chcą rywalizować na tak długiej trasie, muszą ubiegać się o zgodę na start z mężczyznami.