Lekkoatletyka: Rewolucja w systemie kwalifikacji na MŚ i IO

TestYou Brain - Be a champion - train your brain with light semaphores

Znany od lat system kwalifikacji na najważniejsze imprezy lekkoatletyczne odchodzi do lamusa. Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna (IAAF) planuje wprowadzenie rankingu światowego.

Jest to skutek podpisania listu intencyjnego pomiędzy IAAF a firmą Elite Ltd., właścicielem popularnego portalu All Athletics, będącego bazą danych dotyczącą zawodów lekkoatletycznych na świecie. Jest to również skarbnica wszelkiego rodzaju statystyk oraz, co okazało się ważnego, autorskich rankingów. Współpraca pomiędzy Elite Ltd. a IAAF  ma na celu utworzenie oficjalnego rankingu światowego.

Ranking Światowy, który powstanie  2018 roku, poprowadzi i ukształtuje światowy system zawodów łącznie z kwalifikacjami na mistrzostwa świata i igrzyska olimpijskie – zapowiada prezydent IAAF Sebastian Coe. – Po raz pierwszy w historii dyscypliny zawodnicy, media i kibice będą mieli całkowite zrozumienie hierarchii zawodów od krajowych przez regionalne po światowe imprezy, co pozwoli im śledzić logiczną drogę przez cały sezon do docelowych imprez.

Pozycja zawodników w rankingu będzie ustalana na podstawie punktacji, na którą składać się będą wynik i lokata na konkretnych zawodach, a także ranga danych zawodów w kalendarzu IAAF. Szczegóły rankingu, łącznie z punktacją za każdą imprezę oraz wynikającą z nich kwalifikacją na mistrzostwa świata tudzież igrzyska olimpijskie, zostaną ustalone w pierwszym kwartale 2018 roku. Oznacza to, że nowy system kwalifikacji obowiązywać będzie już na mistrzostwach świata w Dausze w 2019 roku oraz odbywających się rok później igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Wojciech Nowakowski2372 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password