Lekkoatletyka – Złote Kolce: Włodarczyk i Małachowski dominują w kraju

Medaliści igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro – Anita Włodarczyk i Piotr Małachowski – zostali triumfatorami 47. edycji rankingu Złote Kolce. Dla naszej rekordzistki świata w rzucie młotem to już siódmy tytuł najlepszej polskiej lekkoatletki roku.Złote Kolce przyznawane są przez Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz katowicki „Sport” od 1970 roku. O zwycięstwie decyduje suma punktów, które przyznawane są zawodnikom za miejsca wywalczone w najważniejszych zawodach w kraju i za granicą.

W głównej kategorii w tym roku nie mogło być żadnych niespodzianek. Wśród kobiet z ogromną przewagą triumfowała Anita Włodarczyk, która w  tym roku zdobyła m.in. złoto igrzysk olimpijskich i mistrzostw Europy, a także dwukrotnie biła własny rekord świata. Za nią sklasyfikowano Marię Andrejczyk i Kamilę Lićwinko. Włodarczyk odebrała Złote Kolce już po raz siódmy, dzięki czemu została współrekordzistką tego rankingu, jeśli chodzi o liczbę zwycięstw. Również siedmiokrotnie najlepszymi lekkoatletami roku w Polsce zostawali Irena Szewińska i Robert Korzeniowski.

U panów statuetka po raz trzeci powędrowała do Piotra Małachowskiego. Tutaj przewaga nie była już tak duża, ale i tak dość wyraźna. Za plecami wicemistrza olimpijskiego z Rio znalazł się Piotr Lisek. Przez słaby występ w Brazylii trzecim miejscem musiał zadowolić się Paweł Fajdek. Dzięki świetnym wynikom przed igrzyskami, udało mu się wyprzedzić w rankingu kolegę z rzutni, trzeciego w Rio Wojciecha Nowickiego.

Tytuł odkrycia roku zasłużenie powędrował do oszczepniczki Marii Andrejczyk, która w Brazylii postraszyła rywalki w eliminacjach i otarła się o podium w konkursie głównym. Oprócz niej, do tej nagrody nominowani byli: dyskobol Bartłomiej Stój, wicemistrz Polski seniorów, oraz Klaudia Maruszewska, która w tym roku w Bydgoszczy niespodziewanie sięgnęła po złoto mistrzostw świata juniorów w rzucie oszczepem.

Wspomniane mistrzostwa otrzymały nagrodę w kategorii „najlepsza lekkoatletyczna impreza roku w Polsce”. Statuetka specjalna – As Królowej Sportu – powędrowała do nowego prezesa Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, dwukrotnego mistrza olimpijskiego Tomasza Majewskiego.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password