Lekkotletyka – MŚ: Piękny wieczór w Londynie z dwoma srebrnymi medalami

Za nami kolejny fantastyczny dzień  podczas mistrzostw świata w Londynie.  Dwa srebrne medale dały nam ogromną radość. Wicemistrzami świata zostali Adam Kszczot oraz Piotr Lisek. Dzięki temu reprezentacja Polski ma już cztery medale

Dzisiejszy dzień rozpoczął finał rzutu oszczepem kobiet. Tytułu z ostatnich mistrzostw świata broniła Niemka Katharina Molitor. Głównymi faworytkami konkursu były Czeszka Barbora Spotakova, Chorwatka Sara Kolak, która jest liderką list światowych oraz reprezentantka Chin Huihui Lyu. Nie zawiodła doświadczona Spotakova, która rzutem na odległość 66,76 została mistrzynią świata. Na podium znalazły się również zawodniczki z kraju środka, Li oraz Lyu. Bez medalu zakończyła zawody Sara Kolak, która rzuciła w najlepszej próbie 64.95m. Obrończyni tytułu Niemka Molitor zajęła siódme miejsce.

Najlepszy czas w eliminacjach 200m uzyskała Dafne Schippers. Obrończyni tytułu pobiegła w czasie 22.63. Wysoko w końcowej klasyfikacji znalazły się również inne faworytki Shaunae Miller-Uibo z Bahamów, Marie- Josee Ta Lou czy Dina Asher- Smith.  Dużym zaskoczeniem był brak udziału w eliminacjach dwóch mocnych zawodniczek, wymienianych jako kandydatki do medalu: Tori Bowie, mistrzyni świata na 100 metrów oraz Michelle – Lee Ahye z Trynidadu i Tobago.  Nasza reprezentantka Anna Kiełbasińska uzyskała czas 23,48 i zajęła szóste miejsce w swoim biegu eliminacyjnym i zakończyła swój występ na eliminacjach.

Jednym z najciekawszych finałów z naszego punktu widzenia był skok o tyczce z  Piotrem Liskiem oraz Pawłem Wojciechowskim, którzy byli jednymi z głównych faworytów do medalu.  Był to piękne, emocjonujące zawody , które zapewniły nam srebrny medal wywalczony przez Piotra Liska .Już na pierwszej wysokości odpadł były mistrz świata z Moskwy Raphael Holzdephe. Zawiedli również: uważany za czarnego konia Armand Duplantis z Szwecji oraz obrońca tytułu Shawnacy Barber. Paweł Wocjechowski zakończył zawody na piątym miejscu z wynikiem 5,75m. Następnie nie zaliczył jednej próby na 5,82 i przeniósł dwie na wysokość 5,89, która również okazała się zbyt wysoka. Duża niespodziankę sprawił Chińczyk Changrui Xue, który wynikiem 5,82 ustanowił nowy rekord Chin i zajął czwarte miejsce. Lisek skoczył 5,89 w pierwszej kolejce. Wysokość ta zapewniła Polakowi srebrny medal.  Mistrzem świata został lider list światowych Sam Kendricks, który jako jedyny w konkursie uzyskał wysokość 5,95, którą skoczył w trzeciej próbie. Na trzecim miejscu podium znalazł się wielki Renaud Lavillenie, który osiągnął wysokość 5,89,a po dwóch nieudanych próbach na 5,95 przeniósł ostatnią na 6,01, lecz to było za wysoko dziś dla Francuza.

W biegach półfinałowych na 400m przez plotki najszybciej pobiegła Czeszka Zuznanna Hejnova. Dwukrotna mistrzyni świata ma duże szanse na trzeci tytuł z rzędu. Nasza reprezentantka Joanna Linkiewicz w końcowym rozrachunku zajęła 15. miejsce z czasem 56,25

W biegu na 3000 metrów z przeszkodami mistrzem świata został Kenijczyk Conseslus Kipruto, który pobiegł w czasie 8:14,49. Na podium  znaleźli się również Marokańczyk Elbakkali oraz Amerykanin Jager. Zdecydowanie poniżej oczekiwań spisali się pozostali Kenijczycy Ezekiel Kemboi oraz Jairus Kipchoge Birech.

Fenomenalny biegł wykonał Adam Kszczot  na 800m, który obronił tytuł wicemistrza świata z Pekinu. Polak pobiegł fenomenalnie i wykonał piękny finisz co pozwoliło zająć drugie miejsce.  Nasz reprezentant pobiegł najlepiej w sezonie w czasie 1:44,95. Mistrzem świata został Francuz Pierre- Ambroise Bosse, który rozegrał bieg fantastycznie taktycznie. Na podium znalazł się również  Kenijczyk Kipyegon Bett. Bez medalu zawody ukończyli Nijel Amos czy Mohammed Aman.

Na zakończenie dnia czekał nas bieg na 400m przez płotki, w którym głównym faworytem był rekordzista świata i mistrz olimpijski Wayde van Niekerk. Ułatwieniem dla zawodnika z Republiki Południowej Afryki była nieobecność głównego rywala Isaaca Makwali, który ze względu na zatrucie wycofał się z rywalizacji finałowej. Faworyt nie zawiódł  i został mistrzem świata z czasem poniżej 44 sekund. Drugie miejsce zajął Steven Gardiner, który uzyskał czas 44,41, brązowy medal dla Katarczyka Abdalelaha Harouna, który uzyskał najlepszy wynik w sezonie. Pogoda w dniu dzisiejszym nie pozwoliła na uzyskanie rekordu świata, który był bardzo oczekiwany w tej konkurencji.

Po pięciu dniach, reprezentacja Polski ma cztery medale, złoty, dwa srebrne i brązowy. Daje nam to czwartą pozycje w klasyfikacji medalowej.