Leszek Drogosz nie żyje

Od śmierci Jerzego Kuleja minęły niecałe dwa miesiące, a już opłakujemy kolejnego wybitnego polskiego boksera – w wieku 77 lat na skutek choroby nowotworowej odszedł Leszek Drogosz.

Leszek Drogosz karierę bokserską rozpoczął w roku 1948 w wieku 15 lat. Już pięć lat później wywalczył swój pierwszy medal na imprezie międzynarodowej – złoto Mistrzostw Europy w wadze lekkopółśredniej. Tytuł ten obronił dwa lata później, natomiast w roku 1959 wywalczył złoto w wadze półśredniej. Drogosz trzykrotnie reprezentował barwy Polski na Igrzyskach Olimpijskich – w Helsinkach doszedł do ćwierćfinału w wadze piórkowej, w Melbourne stoczył tylko jedną walkę w wadze lekkopółśredniej (przegrał wówczas z późniejszym Mistrzem Olimpijskim, Vladimirem Jengibarjanem), natomiast w Rzymie wywalczył brązowy medal w wadze półśredniej. Poza tym miał w dorobku osiem tytułów indywidualnego Mistrza Polski (1953-1955, 1958, 1960-1961, 1964, 1967).

„Czarodziej ringu” wygrał 363 z 377  rozegranych walk, przegrał tylko 14. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem (wychował m. in. olimpijczyków – Witolda Stachurskiego i Alfonsa Stawksiego).

Rodzinie i Przyjaciołom zmarłego składamy nasze wyrazy współczucia.

Wojciech Nowakowski2363 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password