Lillehammer 2016 – Biathlon: ostatnie medale rozdane, bardzo słaby występ Polaków

Powoli przygasa znicz Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer, więc pora na przyznanie ostatnich kompletów medali. W rywalizacji biathlonowych sztafet mieszanych najlepsi byli Norwegowie, przed Niemcami i Włochami. Reprezentacja Polski spisywała się bardzo słabo na strzelnicy i ostatecznie zajęła 15. pozycję, w stawce 17 sklasyfikowanych sztafet.

Zwycięzcy biegli w składzie Marit Oeygard, Marthe Krakstad Johansen, Fredrik Bucher-Johansen i Sivert Guttorm Bakken. Skandynawowie świetnie strzelali. W ośmiu strzelaniach po dwa razy dobierali dwa i trzy dodatkowe naboje, raz musieli sięgnąć po jeden dodatkowy nabój, a trzykrotnie byli bezbłędni, co przełożyło się na świetny czas – 1:18:35,6. Co prawda jeszcze przed czwartą zmianą Norwegowie plasowali się na 3.pozycji, ale dwa bezbłędne strzelania załatwiły sprawę i Skandynawowie mogli się cieszyć ze złotego krążka.

Kroku Norwegom potrafili dotrzymać tylko reprezentanci Niemiec, którzy do zwycięzców stracili tylko 7,6 sekundy. Nasi zachodni sąsiedzi mieli w składzie złotą medalistkę sprintu – Juliane Freuhwirt, uzupełnioną o Franziskę Pfnuer, Simona Grossa i Danilo Riethmuellera. Tylko raz nasi zachodni sąsiedzi dobierali trzy naboje, do tego doszły dwa razy dwa pudła i dwa razy jedno pudło. Podobnie jak zwycięzcy, Niemcy trzy razy byli bezbłędni. Jeszcze przed ostatnią zmianą mieli oni w rękach pozycję lidera, ale wypuścili ją wskutek słabszego strzelania Riethmuellera.

Na trzecim miejscu uplasowali się dziś najlepiej celujący Włosi. Świetnie zaczęła Samuela Comola będąc dwa razy bezbłędną. Na drugiej zmianie Irene Landschneider zaliczyła dwa pudła. Podczas trzeciej zmiany najsłabszy strzelecko wynik uzyskał Cedric Christille, a jedno pudło dołożył do tego Patrick Braunhofer. Ostatecznie Włosi – wskutek słabszego biegu – stracili do złotych medalistów aż 1:30,4, ale na pewno mogą być zadowoleni ze swojego występu.

Niestety tylko statystami byli dziś reprezentanci Polski. Natalia Tomaszewska zaczęła od sześciu pudeł i karnej rundy. Na drugiej zmianie nadzieję dała Joanna Jakieła, która pierwsze strzelanie zaliczyła tylko z jednym dobieraniem. Jednak drugie strzelanie Polki było fatalne – trzy karne rundy i tyle samo dobieranych nabojów zniweczyły ostatecznie szanse na dobry wynik. Wojciech Filip uzupełnił dorobek o karną rundę i cztery dobierane naboje. Przemysław Pancerz na strzelnicy spisał się na strzelnicy najlepiej – bez karnych rund, z sześcioma dobieranymi nabojami. W sumie dało to 10:56,9 straty do zwycięzców.

Tak oto zakończyliśmy zmagania biathlonowe na YOG 2016. Rywalizację zdecydowanie zdominowali Norwegowie, którzy zdobyli medal w każdej konkurencji biathlonowej, notując 2 złote i 4 srebrne medale. Na uwagę zasługuje też postawa Rosjan – trzy brązowe i jeden srebrny medal. Polacy – bez sukcesów i perspektyw na przyszłość. Oby na kolejnych igrzyskach, które odbędą się w 2020 roku, biało-czerwoni spisali się o wiele lepiej.

Wyniki:

1. Norwegia – 1:18:35,6
2. Niemcy +7,6
3. Włochy +1:30,4
4. Francja +2:00,8
5. Rosja +2:25,1
6. Ukraina +2:51,2
7. USA +6:20,6
8. Szwajcaria +6:40,3
9. Czechy +6:44,6
10. Słowacja +6:45,0
====
15. Polska +10:56,9 

Radosław Kępys490 Posts

<p>Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów – od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password