Lillehammer 2016 – Kombinacja norweska: Polska drużyna mieszana na 9. miejscu

W zawodach drużyn mieszanych w kombinacji norweskiej, w których kombinatorów norweskich wspomogli skoczkowie i biegacze narciarscy, reprezentacja Polski w składzie: Paweł Twardosz, Kinga Rajda, Dawid Jarząbek, Klaudia Kołodziej i Mateusz Haratyk, zajęła 9. miejsce. Wygrali Rosjanie przed Norwegami i Niemcami.

Kinga Rajda (fot. Kristine Brandsdal Barane / Lillehammer 2016)
Kinga Rajda (fot. Kristine Brandsdal Barane / Lillehammer 2016)

Ostatnio duże kontrowersje wzbudził pomysł Światowej Federacji Narciarskiej (FIS), aby zorganizować wspólne zawody skoczków i biegaczy narciarskich, wzorowane na kombinacji norweskiej. Podczas młodzieżowych zmagań olimpijczyków w Lillehammer pomysł ten został wcielony w życie i na starcie rywalizacji stanęły drużyny narodowe złożone z kombinatora norweskiego, skoczkini i skoczka narciarskiego oraz biegaczki i biegacza narciarskiego. Najpierw odbyła się seria skoków, w której w trzech grupach startowali kolejno: skoczkinie, kombinatorzy i skoczkowie. Następnie przeprowadzono sztafetowy bieg pościgowy na dystansie 3×3.3 km z udziałem biegaczy i kombinatorów. Zawodnicy przystępowali do biegu ze stratami, jakie ponieśli po skokach.

W gronie jedenastu reprezentacji narodowych, oglądaliśmy także polską ekipę w składzie: Paweł Twardosz, Kinga Rajda, Dawid Jarząbek, Klaudia Kołodziej i Mateusz Haratyk. Niestety, już po konkursie skoków stało się jasne, że Biało-Czerwonym ciężko będzie nawiązać walkę z czołówką. Najlepiej w polskiej drużynie poradziła sobie Kinga Rajda, która po skoku na 85 metrów (96.8 pkt.) zajęła w grupie skoczkiń ósmą lokatę. Chłopcy lądowali dalej (Paweł Twardosz – 89.5 m. i 107.4 pkt., Dawid Jarząbek – 86.5 m i 101 pkt.), ale w obu przypadkach były to dopiero dziesiąte miejsca w swoich grupach. W rezultacie po skokach Biało-Czerwoni zajmowali dziewiątą pozycję z łączną notą 305.2 pkt., wyprzedzając drużyny z USA (286.2 pkt.) i Włoch (281.2 pkt.). Do liderujących Słoweńców (375.7 pkt.) tracili minutę i trzydzieści cztery sekundy. W czołówce na półmetku rywalizacji znajdowały się reprezentacje Niemiec (356.1 pkt., +26 sek. straty do Słowenii), Austrii (351.5 pkt., +32 sek.) i Rosji (3.49.6 pkt., +35 sek.).

W biegu pościgowym na kolejnych zmianach reprezentowali nas: Klaudia Kołodziej, Paweł Twardosz i Mateusz Haratyk. Choć ze startu zrezygnowali Czesi, bardzo słaby bieg Klaudii Kołodziej na pierwszym odcinku sztafety przekreślił szanse Polaków na awans w klasyfikacji. Zawodniczka z Mszany Górnej miała najsłabszy czas w gronie biegaczek i w rezultacie strata reprezentacji Polski do liderów po 3.3 km powiększyła się o blisko minutę i wynosiła 2:27.0. O niebo lepiej w biegu spisali się chłopcy. Paweł Twardosz zanotował czwarty czas w gronie kombinatorów norweskich, a Mateusz Haratyk był trzeci wśród biegaczy – przegrał tylko z Norwegiem Hegdalem i Amerykaninem Wondersem. Niestety, poniesione wcześniej straty do rywali były tak duże, że Polakom nie udało się poprawić pozycji. Biało-Czerwoni ukończyli zmagania na dziewiątym miejscu, wyprzedzając jedynie reprezentację Włoch. Do zwycięzców stracili dwie minuty i dwanaście sekund.

W biegu nie było mocnych na reprezentację Rosji. Już na pierwszej zmianie sztafety trzydzieści sekund straty do ekipy słoweńskiej zniwelowała Maja Jakunina – złota medalistka w rywalizacji dziewcząt na 5 km – i z czwartego miejsca przesunęła się na drugie. Kombinator norweski Witalij Iwanow i biegacz Iwan Fiedotow zrobili to, co do nich należało, i bez problemu wyprowadzili swoją drużynę na pierwsze miejsce. Słowenia po dwóch zmianach wciąż plasowała się na drugiej pozycji, ale z tyłu gonili już znacznie lepsi Niemcy i Norwegowie. Świetną formą biegową na ostatnim odcinku sztafety błysnął reprezentant gospodarzy Vebjoern Hegdal. Norweski biegacz na finiszu wyprzedził reprezentanta Niemiec o 0,4 sek. i zdobył dla swojej drużyny srebro. Drużyna niemiecka musiała zadowolić się brązem, a Słowenia – mimo przewagi jaką miała na półmetku zawodów – ukończyła zmagania poza podium.

Kombinacja norweska – zawody drużyn mieszanych:
1. Rosja (Witalij Iwanow, Sofia Tichonowa, Maksim Siergiejew, Maja Jakunina, Igor Fiedotow) 26:16.9
2. Norwegia (Einar Luraas Oftebro, Anna Odine Stroem, Marius Lindvik, Martine Engebretsen, Vebjoern Hegdal) +21.1
3. Niemcy (Tim Kopp, Agnes Reisch, Jonathan Siegel, Anna-Maria Dietze, Philipp Unger) +21.5
… 9. Polska (Paweł Twardosz, Kinga Rajda, Dawid Jarząbek, Klaudia Kołodziej, Mateusz Haratyk) + 2:12.2

Inga Świetlicka938 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password