Lillehammer 2016 – Łyżwiarstwo Figurowe: Rozdano pierwsze medale

Po finałach par sportowych oraz solistów zadowoleni mogą być głównie kibice rosyjscy i japońscy. Ci pierwsi mogą cieszyć się bowiem z trzech krążków, drudzy zaś doczekali się złotego medalu Sota Yamamoto.

Jako pierwsze zaprezentowały nam się dzisiaj pary sportowe. Po programie krótkim dużą przewagę nad resztą stawki mieli Anna Duskova i Martin Bidar (Słowacja) oraz Ekaterina Borisova i Dmitry Sopot (Rosja).

Rywalizacja rozpoczęła się od przejazdu słabszych par. Nie zachwycili Ukraińcy, Włosi ani Koreańczycy. Sarah Rose i Joseph Godpaste z USA pojechali co najwyżej poprawnie. Dopiero występ Chińczyków Ying Zhao i Zhong Xie zostało ocenione na wysoką liczbę 93.22pkt., co łącznie dało im 139.06pkt. i pozwoliło choć na moment pomyśleć o medalu.

Lepsi od Chińczyków okazali się jednak występujący w kolejnych parach Kanadyjczycy i Rosjanie. Justine Brasseur i Mathieu Ostiguy otrzymali łącznie 140.59pkt., a Alina Ustimkina i Nikita Volodin pojechali jeszcze lepiej i zgarnęli łącznie 152.77pkt., czym zapewnili sobie podium zawodów.

Na koniec pozostał występ dwóch najlepszych – po programie krótkim – par. Ekaterina Borisova i Dmitry Sopot zaprezentowali się dziś fenomenalnie. Na tyle, że zdołali minimalnie wyprzedzić w klasyfikacji generalnej Czechów Annę Duskovą i Martina Bidara. To do Rosjan trafiły zatem złote medale YOG, Czesi musieli zadowolić się srebrem.

Klasyfikacja par sportowych:
1. Ekaterina Borisova/Dmitry Sopot (Rosja)
2. Anna Duskova/Martin Bidar (Czechy)
3. Alina Ustimkina/Nikita Volodin (Rosja)
4. Justine Brasseur/Mathieu Ostiguy (Kanada)
5. Ying Zhao/Zhong Xie (Chiny)

Po parach sportowych na lód wyszli soliści. Po programie krótkim w ścisłej czołówce pozostawało sześciu zawodników: Sota Yamamoto (Japonia), Roman Sadovsky (Kanada), Deniss Vasiljevs (Łotwa), Hwan Jun Cha (Korea Południowa), Dmitry Aliev (Rosja) i Koshiro Shimada (Japonia).

Pozostałych 10 zawodników nie liczyło się już w walce o medale. Ich strata do czołówki była dosyć poważna, a dziś powiększyła się jeszcze bardziej. Wymieniona wyżej szóstka stoczyła zaś bój o miejsce na podium.

Zdecydowanie najlepiej z nich poradził sobie dziś Rosjanin Dmitri Aliev, który w dzisiejszych zawodach uzyskał 142.53pkt., a łącznie 209.77pkt. Zawiedli Kanadyjczyk Roman Sadovsky i Koreańczyk Hwan Jun Cha. Obaj za dzisiejszy start otrzymali poniżej 134pkt. Kiepsko wypadł również Kishiro Shimada, którego wynik 119.34pkt. za dzisiejszy występ tylko utwierdził na 6. miejscu.

Słabe wyniki Kanadyjczyka i Koreańczyka oraz dobry przejazd Dmitrija Alieva sprawiły, że Rosjanin przeskoczył rywali w klasyfikacji generalnej i znalazł się na podium zawodów. Do Denissa Vasiljevsa i Sota Yamamoto miał jednak zbyt dużą stratę, aby walczyć o więcej niż brązowy medal. Szczególnie, że dziś Łotysz i Japończyk również stanęli na wysokości zadania i osiągnęli bardzo wysoki poziom.

Deniss Vasiljevs uzyskał dziś najwyższą notę ze wszystkich uczestników – 144.27pkt. Nie była to jednak nota, która pozwoliłaby mu wyprzedzić fenomenalnego – zarówno wczoraj jak i dzisiaj – Japończyka Sota Yamamoto, który „wykręcił” trzeci wynik dzisiejszego dnia 142.45pkt., co dało mu łączny rezultat 215.52pkt. i pozwoliło o nieco ponad punkt wyprzedzić Łotysza i zgarnąć olimpijskie złoto.

Klasyfikacja solistów:
1. Sota Yamamoto (Japonia)
2. Deniss Vasiljevs (Łotwa)
3. Dmitri Aliev (Rosja)
4. Roman Sadovsky (Kanada)
5. Hwan Jun Cha (Korea Południowa)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password