Lillehammer 2016 – Łyżwiarstwo szybkie: Karolina Bosiek pisze historię!

Formą na dystansie 1500 m. błysnęły w Lillehammer polskie panczenistki. Karolina Bosiek była piąta, a Karolina Gąsecka dziewiąta! Wynik Karoliny Bosiek to najlepsze miejsce, uzyskane przez reprezentanta Polski w historii zimowych młodzieżowych igrzysk olimpijskich! Nieco gorzej spisali się chłopcy, którzy ukończyli zmagania w drugiej dziesiątce.

Karolina Bosiek (Foto: Al Tielemans for YIS/IOC)

Polscy panczeniści dobrą formę zasygnalizowali już podczas pierwszych startów na dystansie 500 m. Dziś jednak było jeszcze lepiej. Karolina Bosiek, która w sobotę zajęła siódmą pozycję, po cichu liczyła na medal. Polka legitymuje się bardzo dobrym rekordem życiowym (2:05.17) i zbliżając się do tego osiągnięcia, była w stanie zająć miejsce na podium. Ostatecznie nasza zawodniczka uzyskała czas 2:06.24, co pozwoliło na zajęcie piątego miejsca. Do zwyciężczyni, Koreanki Ji Woo Park, Polka straciła 2,71 sek, a od brązowego medalu dzieliło ją 0,75 sek. Trzeba jednak podkreślić, że piąte miejsce naszej panczenistki to najlepszy rezultat polskiego sportowca w historii zimowych młodzieżowych igrzysk!

Bardzo dobrze zaprezentowała się także druga z naszych reprezentantek, Karolina Gąsecka. W stawce 26 panczenistek, Polka zajęła wysokie 9. miejsce, ze stratą 5.49 sek. do Koreanki. Słabiej spisali się natomiast nasi łyżwiarze. Gaweł Oficjalski ukończył zmagania na 17. pozycji, a Jan Świątek był 20. Na dystansie 1500 m rywalizowało 27 panczenistów.

Zarówno w zmaganiach dziewcząt, jak i chłopców złote medale trafiły do reprezentantów Korei Południowej. Młodzieżowymi mistrzami olimpijskimi zostali Ji Woo Park i Min Seok Kim. Na podium w rywalizacji dziewcząt stanęły także Chinka Mei Han i Włoszka Noemi Bonazza. Srebro na dystansie 1500 m. chłopców zdobył Japończyk Daichi Horikawa, a brąz Holender Daan Banks.

1500 m chłopców:
1. Min Seok Kim (Korea Południowa) 1:51.35
2. Daichi Horikawa (Japonia) +1.61
3. Daan Baks (Holandia) +1:53.29
… 17. Gaweł Oficjalski +5.96
… 20. Jan Świątek +6.38

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>