Lillehammer 2016 – Saneczkarstwo: Polacy w drugiej dziesiątce na treningach

Jednymi z pierwszych sportowców, którzy podczas inauguracyjnego dnia II Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich pojawili się na arenach w Lillehammer, byli saneczkarze. Już od rana na norweskim torze trwały pierwsze treningi przed rywalizacją w jedynkach. Wśród startujących nie zabrakło Biało-czerwonych, którzy plasowali się na miejscach w drugiej dziesiątce klasyfikacji.

Treningi chłopców przebiegały pod dyktando Jewgienija Pietrowa. Rosyjski saneczkarz wygrał pierwsze dwa ślizgi i dopiero w ostatnim znalazł szybszego od siebie rywala. Okazał się nim Łotysz Kristers Aparjods, który pokonał trasę w czasie 48.270 s i wyprzedził reprezentanta Rosji aż o 283 tysięczne sekundy. Wśród kandydatów do medali na pewno znajdzie się również Paul-Lukas Heider z Niemiec (2., 2. i 4. miejsce) czy Fabian Malleier z Włoch (3., 4. i 5.).

W ścisłej czołówce zabrakło naszego zawodnika, Kacpra Tarnawskiego. Zawodnik MKS Karkonosze Jelenia Góra w stawce 22 zawodników plasował się kolejno na 14., 15. i 19. miejscu. W pierwszym ślizgu złamał barierę pięćdziesięciu sekund (49.891 s) i stracił do Pietrowa tylko trochę ponad 1.6 sekundy, ale w kolejnych próbach nie zdołał już powtórzyć tego wyczynu.

Z kolei w rywalizacji dziewcząt zaprezentowała się Nadia Chodorek. Reprezentantka Śnieżki Karpacz dwukrotnie kończyła treningi na 13. pozycji, natomiast w drugim ślizgu była szesnasta. Najlepsza w jej wykonaniu była ostatnia próba, gdy całą trasę pokonała w 55.241 s. Na faworytkę zmagań wyrasta Olesja Michajlenko z Rosji, która zanotowała najlepsze wyniki w pierwszych dwóch przejazdach oraz zajęła drugie miejsce w trzecim. Lepsza od niej okazała się wtedy Tina Mueller z Niemiec.

Jutro na torze w Lillehammer od rana będą trwały kolejne próbne przejazdy. Jako pierwsze swoje ślizgi będą wykonywać dziewczęta (od 9:00), chłopcy testowanie toru wznowią o 11:30, natomiast o 14:00 pierwszy raz na oficjalnym treningu zaprezentują się dwójki. Walka o medale rozpocznie się w niedziele.