Lillehammer 2016 – Snowboard: Wielka Petit

Manon Petit z Francji zdominowała rywalizację dziewcząt w snowboardcrossie podczas II Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer. W tej samej konkurencji wśród chłopców triumfował Jake Vedder z USA, który również przez całe zawody prezentował się zdecydowanie najlepiej w całej stawce.

Reprezentantka Trójkolorowych nie pozostawiła swoim rywalkom złudzeń. Pierwsze miejsce zajęła już w kwalifikacjach, później wygrywając wszystkie pięć wyścigów nietypowej dla snowboardcrossu fazy zasadniczej. Z kompletem punktów awansowała do półfinałów i w walce o wejście do najlepszej czwórki zostawiła wszystkie rywalki kilka dobrych metrów za swoimi plecami.  Rywalizacja o złoto zmusiła ją do odrobinę większego wysiłku, głównie za sprawą świetnej postawy Sophie Hediger ze Szwajcarii, która bardzo mocno naciskała na faworytkę od samego startu. Ostatecznie jednak Petit obroniła się i mogła się cieszyć ze złota, które być może zapoczątkuje jej wielką karierę. Potencjał, by nawiązać do sukcesów największych francuskich specjalistów od boardercrossu, ma ogromny.

Na drugim stopniu podium stanęła ostatecznie Hediger, a trzecia była Caterina Carpano z Włoch. Na starcie rywalizacji nie pojawiła się niestety nasza reprezentantka, Anna Lalik.

Photo: Vegar S Hansen / Lillehammer 2016
Photo: Vegar S Hansen / Lillehammer 2016

W zmaganiach chłopców na crossowym torze świetnie prezentował się dziś Jake Vedder. Przewaga Amerykanina była o tyle zaskakująca, że do tej pory nie wyróżniał się zbytnio dobrymi wynikami, a na ubiegłorocznych mistrzostwach świata juniorów, na których wystartowało wielu uczestników igrzysk, był dopiero 29. Dziś jednak popisywał się bardzo szybką jazdą i po kolei wygrywał każdy wyścig. W finale wyprzedził minimalnie Alexa Dicksona z Australii, a trzeci był Sebastian Pietrzykowski – mający polskie korzenie reprezentant Niemiec, aktualny wicemistrz świata juniorów, który wydawał się być najpoważniejszym kandydatem do złota.

Podium rywalizacji dziewcząt:
1. Manon Petit (Francja)
2. Sophie Hediger (Szwajcaria)
3. Caterina Carpano (Włochy)

Podium rywalizacji chłopców:
1. Jake Vedder (USA)
2. Alex Dickson (Australia)
3. Sebastian Pietrzykowski (Niemcy)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password