Lozanna 2020: Igrzyska jeszcze bardziej nowoczesne

Więcej młodzieży, więcej kobiet i więcej innowacji – taki obraz III Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Lozannie stworzył Komitet Wykonawczy MKOl na spotkaniu w niedzielę.

Po raz pierwszy podczas zimowych igrzysk (zarówno młodzieżowych, jak i „dorosłych”) będziemy mieli pełne równouprawnienie – w porównaniu z poprzednimi zimowymi edycjami YOG planowany jest udział rekordowej liczby kobiet w rekordowej liczbie żeńskich konkurencji. Jest to kolejna impreza MKOl-u (po YOG 2018 w Buenos Aires i IO 2020 w Tokio), której program kierowany jest w stronę równouprawnienia płci.

W programie igrzysk w Lozannie pojawił się nowy sport – skialpinizm. Wystąpią w nim 17- i 18-latkowie w konkurencjach indywidualnych, sprinterskich i sztafetowych. Tradycyjnie już młodzieżowe igrzyska olimpijskie są okazją do przetestowania nowych konkurencji, które w przyszłości mogłyby pojawić się w programie „dorosłych” igrzysk. Tym samym w Lozannie obserwować będziemy zmagania w m.in. hokeju na lodzie 3×3 (drużyny złożone z przedstawicieli różnych państw), żeńskich dwójkach saneczkarskich oraz żeńskiej kombinacji norweskiej. Nowe konkurencje nie wymagają od organizatorów utworzenia dodatkowych aren.

Komitet Wykonawczy MKOl potwierdził też, że w Lozannie pobyt zawodników w wiosce olimpijskiej zostanie zorganizowany na zasadzie „dwóch fal” – dzięki temu większa liczba zawodników będzie mogła zebrać doświadczenie i poczuć atmosferę tego sportowego święta, bez konieczności organizowania dodatkowej bazy noclegowej. Planowany jest występ 1880 zawodników i zawodniczek.

Wojciech Nowakowski2464 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password