„Lubię uczucie adrenaliny” – rozmowa z Zuzanną Smykałą

O debiucie na Igrzyskach Olimpijskich? Dlaczego wybrała akurat snowboard cross? Odpowiedzi na te, ale również inne pytania znajdą Państwo w rozmowie z naszą najlepszą zawodniczką oraz wielokrotną Mistrzynią Polski w crossie Zuzanną Smykałą.

Adam Mroczek: Czym jest dla Pani start na igrzyskach olimpijskich?

Zuzanna Smykała: Spełnieniem marzeń, nagrodą za wieloletnie treningi, poświęcenie i trud jaki włożyłam w to, aby w końcu stać się olimpijką. Jest to dla mnie dowód na to, że warto być konsekwentnym i ciężko pracować, aby osiągać swoje cele i marzenia.

AM: Na co Pani liczy podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Jaki wynik będzie satysfakcjonujący?

ZS: Nie mam sprecyzowanych oczekiwań. Chcę po prostu zrobić wszystko, co w mojej mocy żeby zjechać jak najlepiej i jak najszybciej. Nie chce kalkulować i myśleć o konkretnych miejscach, bo uważam, że bez sensu wywierać na sobie dodatkową presję. Jestem dobrze przygotowana i bardzo zdeterminowana żeby walczyć o jak najwyższą lokatę. Oczywiście każdy olimpijczyk marzy o medalu i każdy ma szanse go zdobyć.

AM: W jaki sposób przygotowuje się Pani do startu na IO w tych ostatnich dniach przed ich rozpoczęciem?

ZS: Mój plan do samego wylotu jest bardzo napięty. Teraz jesteśmy na zgrupowaniu w Austrii, potem przenosimy się do Niemiec, gdzie od 2-4 lutego mamy jeszcze dwa Puchary Świata. Następnie wracamy do domu na dwa dni, żeby się przepakować i 7 lutego ruszamy do Warszawy złożyć przysięgę olimpijską, skąd następnego dnia wylatujemy do Korei. Nie ma więc zbyt wiele czasu na odpoczynek.

AM: Jak Pani ocenia swoje dotychczasowe starty w bieżącym sezonie?

ZS: Początek sezonu był dla mnie zadowalający. Cykl Pucharów Świata zaczął się wyjątkowo wcześnie, bo już we wrześniu. Rozpoczęłam go niezłymi startami w Argentynie, zajmując 20. miejsce w Pucharze Świata oraz 2. miejsce w Pucharze Ameryki Południowej. Kolejne starty mieliśmy już w Europie i też było nieźle, ponieważ zajęłam 6. miejsce w Pucharze Europy i 17. w Pucharze Świata.

AM: Czy brązowy medal zdobyty na Uniwersjadzie w Trentino to Pani największy sukces w karierze?

ZS: Tak, był to jeden z najlepszych moich wyników. Bardzo dobrze wspominam te zawody.

AM: W przeszłości startowała Pani w kilku konkurencjach snowboardowych, nawet we freestyle’u. Dlaczego wybór padł akurat na cross?

ZS: Na samym początku mojej przygody ze snowboardem, jeszcze na poziomie juniorskim byłam dość wszechstronną zawodniczką, więc startowałam w różnych konkurencjach. Jednak chcąc osiągać lepsze wyniki, na wyższym poziomie trzeba było zdecydować się na jedną konkurencję, aby poświecić się jej całkowicie. Wybór padł na snowboard cross, ponieważ łączy on w sobie wszystkie konkurencje snowboardowe. Trzeba być szybkim, mieć duże umiejętności techniczne, ale też umieć skakać, często na ogromnych skoczniach. Jest to, moim zdaniem, najbardziej widowiskowa konkurencja, rozgrywki potrafią być nieprzewidywalne, dużo się dzieje, zdarzają się upadki, wyprzedzanie, walka ramię w ramię i towarzyszy temu wysoki poziom adrenaliny.

AM: Rywalizacja z najlepszymi na świecie to na pewno ogromny stres. Jak sobie Pani z tym radzi?

ZS: Podczas zawodów zawsze staram się skupiać na sobie, na swojej jeździe i pracy jaką mam do wykonania na poszczególnych elementach toru. Oczywiście podpatruję inne zawodniczki, analizuję ich jazdę, wyciągam wnioski, ale staram się nie porównywać. Bardziej niż innych zawodniczek, obawiam się niektórych przeszkód. Tory Pucharu Świata są z roku na rok coraz trudniejsze technicznie, większe i niestety często coraz bardziej niebezpieczne. Wiem, że każdy moment zawahania może skończyć się groźnym upadkiem. Jednak z sezonu na sezon czuję się pewniej i w większości przypadków ten stres jest motywujący. Poza tym od tego sezonu współpracuję z trenerem od przygotowania mentalnego – Dawidem Piątkowskim i już widzę pozytywne rezultaty tej współpracy.

AM: Co by Pani robiła gdyby nie była profesjonalnym sportowcem?

ZS: Może malowałabym obrazy? (śmiech). Uczęszczałam na lekcje rysunku i malarstwa, miałam iść do gimnazjum plastycznego, jednak postawiłam na sport i wybrałam klasę lekkoatletyczną. Sport od najmłodszych lat odgrywał bardzo ważną rolę w moim życiu, więc ciężko mi sobie wyobrazić inny styl życia.

AM: Jaka jest Zuzanna Smykała prywatnie?

ZS: Otwarta na nowe doświadczenia i nowych ludzi. Lubię spędzać czas z najbliższymi, ale z drugiej strony nosi mnie. Przyzwyczaiłam się do życia na walizkach, bycia w ciągłych rozjazdach, więc jak za długo siedzę w domu to czuję, że fajnie byłoby już gdzieś wyjechać.

AM: Co Pani czuje gdy zjeżdża na desce z ogromną prędkością w dół trasy. Jakie to uczucie?

ZS: Czuję ekscytację i ogromną adrenalinę. Lubię to uczucie. Adrenalina jest zresztą silnie uzależniająca.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password