Łucznictwo – PE: Fałdziński i Sierakowski na podium w Legnicy

Maciej Fałdziński i Kacper Sierakowski stanęli na podium rozgrywanych w Legnicy zawodów łuczniczego Pucharu Europy. W rywalizacji pań najwyżej, na 7. lokacie sklasyfikowana została Karina Lipiarska-Pałka.

Do Legnicy na pierwsze w tym sezonie zawody łuczniczego Pucharu Europy przyjechało wielu zawodników znanych ze startów w najważniejszych zawodach łuczniczych. Nie zabrakło także reprezentacji Polski, choć to określenie nie oddaje faktycznego stanu rzeczy. W Legnicy wszyscy nasi zawodnicy w łukach klasycznych startowali bowiem nie jako reprezentanci Polski, a przedstawiciele swoich klubów. Fakt niepowołania na turniej w Legnicy reprezentacji narodowej, tłumaczony oficjalnie chorobą zawodników, spowodował brak biało-czerwonych w rywalizacji drużynowej.

W rywalizacji indywidualnej wspaniale zaprezentowali się przede wszystkim nasi panowie. Bardzo pozytywnie zaskoczył Maciej Fałdziński, który zawody rozpoczął od zwycięstwa 6:4 nad Sławomirem Michalakiem, a kolejne triumfy – 6:2 z Rumunem Iepuri, 6:5 z Rosjaninem Dołżynowem i 6:0 nad Rosjaninem Megenem-Kherelem, dały mu awans do półfinału. Z nim Fałdziński zmierzył się z innym Polakiem – Kacprem Sierakowskim, który wcześniej wyeliminował aż trzech Włochów (Musolesi 6:2, Belli 6:2, Magrini 7:3). W polskim półfinale górą okazał się Fałdziński, który wygrał 6:4, a w finale 6:2 wygrał z Chorwatem Matiją Mihalicem.  Na podium stanął także Sierakowski, po zwycięstwie 7:3 z Ukraińcem Heorhijem Iwanickim.

We wcześniejszych fazach zawodów odpadli Adam Ścibski, Paweł Marzec, Marcin Milecki, Sławomir Napłoszek, Roman Pękalski, Sebastian Bator, Jakub Banaszek, Sławomir Michalak, Robert Marcinkiewicz i Bartłomiej Batkiewicz.

Na podium nie udało się stanąć żadnej z naszych łuczniczek. Najbliżej była Karina Lipiarska-Pałka, która najpierw pokonała Kamilę Napłoszek 6:0 i Rosjankę Arjunę Budajewą 6:4, ale w ćwierćfinale nie dała rady Włoszce Lucilli Boari, przegrywając 3:7. Przed ćwierćfinałami obok Napłoszek odpadły jeszcze Paulina Tyszko, Ewa Sobieraj, Milena Olszewska i Adrianna Trzebińska.

Dodajmy, że w nieolimpijskich łukach bloczkowych zwycięstwo odniosła reprezentująca Polskę Maria Szkolna. Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja kobiet w składzie Szkolna, Renata Leśniak, Katarzyna Szałańska oraz mikst Szkola/Łukasz Przybylski.