Łyżwiarstwo figurowe: Izrael i Korea uzupełniają olimpijską stawkę, ale…

Izrael i Korea Południowa to dwa ostatnie kraje, które zakwalifikowały się do zawodów drużynowych w łyżwiarstwie figurowym podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Tak wygląda teoria, bo w praktyce może okazać się, że żadnego z tych krajów nie zobaczymy w zmaganiach drużyn.

Embed from Getty Images

W zawodach drużynowych, które na igrzyskach zobaczymy dopiero po raz drugi, udział weźmie dziesięć drużyn. Osiem krajów wyłoniły kwalifikacje do zawodów indywidualnych. Przynajmniej jedną kwalifikację w każdej z czterech konkurencji, a tym samym prawo startu w drużynie uzyskały reprezentacje USA, Kanady, Rosji, Japonii, Chin, Włoch, Francji i Niemiec.

Ostatnie dwa miejsca zostały przyznane krajom, które w dwóch ostatnich sezonach Grand Prix i Junior Grand Prix zdobyły najwięcej punktów do rankingu olimpijskiego, przy czym pierwszeństwo miały reprezentacje z kwalifikacjami w trzech konkurencjach olimpijskich. I tak awans uzyskały drużyny z Izraela (10. miejsce) i Korei Południowej (11. miejsce). Tym samym Izrael otrzyma dodatkową kwalifikację dla solistki, a Korea dla pary sportowej.

Może jednak dojść do sytuacji w której żadnego z tych krajów nie zobaczymy na igrzyskach w konkurencji drużynowej. Wszystko przez Hiszpanię, która w rankingu zajęła 9. miejsce, ale nie zakwalifikowała solistki i pary sportowej. W tej drugiej konkurencji łyżwiarze z Półwyspu Iberyjskiego są na liście rezerwowej i w przypadku wycofania się którejś  par otrzymają miejsce startowe dla solistki oraz do zawodów drużynowych.

Izrael natomiast może zrezygnować z wysłania solistki i tym samym drużyny do Pjongczangu. Tamtejszy komitet olimpijski w ubiegłych latach nie zawsze decydował się na wykorzystywanie wszystkich miejsc startowych, zwłaszcza gdy nie były one gwarantem wysokich miejsc. Biorąc pod uwagę, że najlepsza solistka z Izraela – Aimee Buchanan w ubiegłym roku na Mistrzostwach Europy była dopiero 31. to kto wie, czy swojej szansy nie dostaną Australijczycy – pierwsza drużyna na liście rezerwowych.

 

Mateusz Górecki2043 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password