Łyżwiarstwo figurowe – JGP: Japończyk Mitsuki Sumoto nieoczekiwanym zwycięzcą wśród solistów w Rydze

Zawody Junior Grand Prix odbywające się w Rydze zakończyły się triumfem Rosjan w niemal każdej konkurencji. Wśród solistów zwyciężył nieoczekiwanie Japończyk Mitsuki Sumoto, który awansował z czwartego miejsca.

Rywalizacja wśród mężczyzn zakończyła się sporym zaskoczeniem. Pierwsze miejsce zajął Japończyk Mitsuki Sumoto z łącznym wynikiem 203.51 pkt., awansując z czwartego miejsca! Po programie krótkim to Ukraińczyk Ivan Pavlov był faworytem wśród solistów. Presja, ogromne oczekiwania wobec tego młodego zawodnika oraz brak skupienia podczas występu spowodowały, że Pavlov ukończył zawody dopiero na piątym miejscu. Na drugim miejscu podium znalazł się Rosjanin Makar Ignatov, któremu udało się utrzymać wysoką drugą pozycję z łączną punktacją 196.88. Trzecie miejsce zajął Tomoki Hiwatashi z USA z wynikiem 189.89, awansując z piątego miejsca.

Wśród solistek niepokonana okazała się 14-letnia Daria Panenkova z Rosji. Zgromadziła łącznie za oba programy 185.80 pkt. Rosjanka już po programie krótkim była faworytką zawodów. W programie dowolnym Panenkova upadła przy potrójnym tulupie, co spowodowało, że jej program dowolny był drugi. Przewaga punktowa pozwoliła jednak na zajęcie pierwszego miejsca przez młodziutką Rosjankę. Charakterystyczne dla reprezentantki Rosji jest wykonywanie skoków z podniesionymi obiema rękoma w górze, trzeba przyznać, że wygląda to niezwykle widowiskowo. W rywalizacji solistek na drugim miejscu z wynikiem 180.46 uplasowała się nieoczekiwanie japonka Rika Kihira, która po programie krótkim zajmowała dopiero szóste miejsce. Amerykanka Emmy Ma zajęła trzecie miejsce na podium, po obu programach z wynikiem 172.62. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych utrzymała swoje miejsce po programie krótkim.

Rywalizacja par sportowych to dominacja Rosjan na podium. Pierwsze miejsce zajęli Apollinariia Panfilova/ Dmitry Rylov z wynikiem 157.51 pkt. Na drugim miejscu uplasowali się Aleksandra Boikova/ Dmitrii Kozlovskii także z Rosji z łączną notą 153.93. Po programie krótkim to właśnie Boikova/ Kozlovskii prowadzili nad drugą parą Rosjan. Jednak to błędy własne nie pozwoliły im utrzymać prowadzenia. Boikova już na samym początku występu upadła przy potrójnym tulupie skakanym solo, chwilę później powtórzyła swój błąd upadając po raz drugi. Trzeba przyznać, że występ Rosjan był niezwykle dynamiczny, tempo, które narzucili od początku występu robiło wrażenie. Podium zamknęła para Kanadyjczyków Evelyn Walsh/ Trennt Michaud, którzy zdobyli 153.73. O kolejności srebrnego i brązowego medalu zadecydowało dwadzieścia setnych.

Wśród par tanecznych również dominowali Rosjanie zajmując kolejno pierwsze i drugie miejsce jak w przypadku par sportowych. Złoto trafiło do Sofii Shevchenko/ Igora Eremenko, którzy uzyskali łącznie 140.91 pkt. Po programie krótkim zajmowali drugie miejsce. Tutaj także jak w przypadku par sportowych doszło do odwrócenia kolejności. Anastasia Shilevaya/ Grigory Smirnov ukończyli swój udział na miejscu drugim z wynikiem 139.83 pkt. Rywalizacja o pierwsze miejsce była zacięta. Obie pary zaprezentowały niebywale wysoki poziom, świadczy o tym chociażby różnica punktów, która pomiędzy drugim a trzecim miejscem wyniosła prawie 15 pkt. O zwycięstwie zadecydowały dosłownie niuanse. Brąz powędrował do Caroline Green/ Gordon Green ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie po obu programach ukończyli zawody z wynikiem 124. 58 pkt.