Łyżwiarstwo figurowe – JGP: Polacy tłem dla rosyjskich triumfów

Rosjanie, triumfując w trzech konkurencjach wygrali tabelę medalową rozgrywanych w Gdańsku zawodów Junior Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym. W Hali Olivia startowali także nasi reprezentanci, którzy zajmowali jednak dalsze lokaty.

Embed from Getty Images

Ciekawą walkę stoczyły między sobą nasze pary taneczne, które zarówno w obu tańcach, jak i w końcowej klasyfikacji zawodów zajmowały podobne lokaty. Ostatecznie wyżej, na 15. pozycji uplasowali się Aleksandra Borysowa i Cezary Zawadzki, którzy mieli jednak duże problemy przy wykonywaniu sekwencji twizzli. Ostatecznie zawodnicy z Łodzi uzyskali rezultat nieco poniżej stu punktów – 99,39 pkt, co jest ich najlepszym wynikiem w tym sezonie. Oczko niżej uplasowała się nowo utworzona para – Yohanna Broker i Yann Thayalan (97,52 pkt). Zwycięstwo padło łupem rosyjskiej pary Anastazja Skopcowa/Kirył Aleszyn (150,78 pkt).

Do małej niespodzianki doszło w zawodach solistów, gdzie najlepszym z Polaków okazał się Eryk Matysiak. Podopieczny Urszuli Matyśkiewicz pojechał w Gdańsku najlepsze programy w karierze i zdecydowanie rozprawił się z dotychczasowymi rekordami życiowymi oraz uzyskał minima techniczne na juniorskie mistrzostwa świata. Ostatecznie Matysiak w zawodach uplasował się na 19. pozycji z wynikiem 142,27 pkt. Tuż za jego plecami sklasyfikowany został Ryszard Gurtler, który rezultatem 139,66 pkt poprawił rekord życiowy. Trzeci z Polaków – debiutujący w Junior Grand Prix Miłosz Witkowski był 24. (116,87 pkt). Wygrał Rosjanin Aleksiej Erochow (221,89 pkt).

O miejsce w czołowej „piętnastce” mogła walczyć w Gdańsku Oliwia Rzepiel. Niestety Polka popełniła w swoich programach kilka błędów, przez co nie udało się jej zbliżyć do rekordu życiowego, uzyskanego kilkanaście dni temu w Mińsku. Podopieczna Ilony Senderek-Wójcik zajęła w zawodach 21. miejsce z wynikiem 108,56 pkt. Noty poniżej stu punktów uzyskały natomiast pozostałe polskie solistki – 29. była Magdalena Zawadzka (93,24 pkt), a oczko niżej uplasowała się Paulina Hryniewicz (90,04 pkt). Na najwyższym stopniu podium stanęła Alena Kostornaja z Rosji (197,91 pkt).