Łyżwiarstwo figurowe – MŚ: Czas na Helsinki! (1/4)

Już 29 marca w Helsinkach początek mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym. Tegoroczna edycja zawodów będzie niezwykle ważna, ze względu na możliwość zdobywania kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang.

Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym to zawody, których historia sięga jeszcze XIX wieku. W 1896 roku Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) podjęła się rozegrania pierwszego w historii czempionatu dla pasjonatów łyżwiarstwa figurowego. W pierwszej edycji imprezy, która odbyła się w Sankt Petersburgu, udział wzięli wyłącznie mężczyźni, a pierwszy złoty medal powędrował do Niemca Gilberta Fuchsa.

Wraz z upływem lat i rozwojem dyscypliny na świecie, zmianom ulegał format mistrzostw świata. Już w 1906 roku w szwajcarskim Davos pierwszą mistrzynią świata w kategorii solistek została Brytyjka Madge Syers, a dwa lata później w Sankt Petersburgu złote medale za start w konkurencji par sportowych odebrali Niemcy Anna Hübler i Heinrich Burger. Zdecydowanie najdłużej na swój debiut musiały czekać pary taneczne. Dopiero w 1952 roku w Paryżu pierwszymi mistrzami świata w tej konkurencji zostali Brytyjczycy Jean Westwood/Lawrence Demmy. Dodajmy jeszcze, że do 1930 roku poszczególne konkurencje rozgrywane były w różnych lokalizacjach.

Od czasu inauguracyjnego czempionatu, mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym rozgrywane są corocznie. Historia zawodów zna jednak trzy przypadki, w których zmagania musiały zostać odwołane. W latach 1915-1921 i 1940-1946 naturalną przyczyną braku zawodów w kalendarzu Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej były odpowiednio I i II Wojna Światowa. W 1961 roku zaplanowane w Pradze mistrzostwa nie odbyły się natomiast z powodu katastrofy samolotu, w której zginęły 73 osoby, w tym cała reprezentacja Stanów Zjednoczonych.

Wszyscy zawodnicy ubiegający się o start w mistrzostwach świata muszą spełnić określone warunki. Obligatoryjny jest warunek wiekowy, czyli ukończenie 15. roku życia przed pierwszym dniem lipca, roku poprzedzającego mistrzostwa. Wszyscy uczestnicy mistrzostw obowiązkowo we wskazanym okresie muszą uzyskać także minima punktowe.

Stolica Finlandii – Helsinki, czwarty raz w historii gościć będzie mistrzostwa świata. W 1914 o medale walczyli w tym miejscu soliści, choć należy dodać, że w tamtym czasie miasto leżało na terenie Imperium Rosyjskiego. W 1983 i 1999 roku natomiast Helsinki były gospodarzem mistrzostw świata we wszystkich konkurencjach. W tym roku rywalizacja odbywać się będzie w ponad 13-tysięcznej Hartwall Arena, na lodowisku o wymiarach 60mx30m. Czempionat globu, rozgrywany na tej tafli osiemnaście lat temu był niezwykle udany dla naszej reprezentacji. Brązowe medale w konkurencji par sportowych wywalczyli Dorota Zagórska (obecnie Siudek) i Mariusz Siudek, a miejsca w czołowej dziesiątce zajęli szósta wśród solistek Anna Rechnio oraz Sylwia Nowak (obecnie Nowak-Trębacka) z Sebastianem Kolasińskim – 9. duet rywalizacji par tanecznych.

Tegoroczna impreza w Helsinkach będzie miała dla łyżwiarzy podwójne znaczenie. Poza medalami walka toczyć będzie się o kwalifikacje na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang. Podczas zmagań w Finlandii rozdysponowane zostaną aż 83 ze 104 miejsc startowych. Liczba kwalifikacji zostanie rozdzielona na podstawie sumy miejsc rankingowych zajętych przez zawodników danego kraju w poszczególnych konkurencjach. Sposób alokacji miejsc obrazuje poniższa tabela:

Ilość kwalifikacji Suma zajętych miejsc Liczba zawodników startujących w danej konkurencji na MŚ’17
 3 max. 13 2
max. 2 1
2 14-28 2
3-10 1
1 Kolejni zawodnicy z krajów, które nie zdobyły 3 lub 2 kwalifikacji w danej konkurencji, aż do uzyskania limitów kwalifikacji dostępnych na tym etapie*
* 24 w konkurencjach solowych, 16 u par sportowych, 19 u par tanecznych.

Warto zaznaczyć, że jeżeli dany kraj będzie reprezentowany w jednej konkurencji przez trzy podmioty, to w takiej sytuacji do rankingu będą wliczane tylko dwa najlepsze wyniki.

W tym roku na mistrzostwach świata oglądać będziemy 195 zawodników i zawodniczek z 44 krajów świata, reprezentujących pięć kontynentów. W stawce będą także reprezentanci Polski – solista Igor Rezniczenko i para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew.

Pozostałe części:
Tanecznym krokiem po igrzyska (2/4)
Nie upaść i awansować (3/4)
Dla kogo złote runo? (4/4)

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password