Łyżwiarstwo figurowe: Polski powrót do Grand Prix! Kaliszek i Spodirew zadebiutują w prestiżowym cyklu

Po siedmiu latach przerwy polscy łyżwiarze figurowi po raz kolejny zaprezentują się w zawodach Grand Prix. Zaproszenie  do startu w tym prestiżowym cyklu otrzymała nasza para taneczna, Natalia Kaliszek i Maksim Spodyriew.

Udział w zawodach Grand Prix co roku zapewniony mają łyżwiarze którzy podczas mistrzostw świata, rozgrywanych w poprzednim sezonie zajęli miejsca od 1 do 12, przy czym najlepsza szóstka jest rozstawiona. Pozostałe miejsca uzupełniane są poprzez specjalne zaproszenia Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU), a aspirować mogą do nich zawodnicy zajmujący miejsca 1-24 w rankingu minionego sezonu lub miejsca 1-24 w rankingu najlepszych wyników w poprzednim roku. Start w Grand Prix to poza ogromnym prestiżem szansa na solidne premie finansowe oraz punkty do światowego rankingu, który decyduje o składach grup podczas m.in. mistrzostw świata i Europy.

Takie, a nie inne zasady kwalifikacji sprawiają, że cykl Grand Prix uznawany jest za najbardziej prestiżowy spośród wszystkich zawodów łyżwiarstwa figurowego. Startować w nim mogą bowiem wyłącznie ci zawodnicy, którzy wykazali się odpowiednią formą sportową i osiągają wartościowe rezultaty na arenie międzynarodowej.

W tym roku, po siedmiu latach przerwy, w Grand Prix znów dane nam będzie oglądać polskich łyżwiarzy. Natalia Kaliszek i Maksim Spodyriew otrzymali zaproszenie ISU do startu w dwóch zawodach w Azji – Audi Cup of China (Pekin, 18-20.11) oraz NHK Trophy (Sapporo, 25-27.11). Dodajmy, że w każdej z części cyklu wystartuje 12 solistek, 12 solistów, 8 par sportowych i 10 par tanecznych. Do finałowych zawodów, które w dniach 8-11 grudnia odbędą się w Marsylii awansuje najlepsza szóstka z rankingu każdej z konkurencji.

Poprzednio polskiego łyżwiarza w cyklu Grand Prix oglądaliśmy siedem lat temu. Solistka Anna Jurkiewicz w sezonie 2009/2010 zajęła dziesiąte miejsce w Trophee Eric Bompard we Francji. Największe sukcesy w cyklu odnosili Dorota i Mariusz Siudkowie. Nasza para sportowa w latach 1995-2006 trzynastokrotnie stawała na podium cyklu (2 drugie, 11 trzecich miejsc) i dwukrotnie startowała w finale cyklu (2000/2001 i 2002/2003). Dwukrotnie na najniższym stopniu podium Grand Prix oglądaliśmy aktualną trenerkę Kaliszek i Spodyriewa, Sylwię Nowak-Trębacką, rywalizującą w parach tanecznych wraz z Sebatianem Kolasińskim.

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password