Łyżwiarstwo figurowe: Powroty i debiuty – kto powalczy na igrzyskach w Pjongczang?

Weekendowe zawody Nebelhorn Trophy w Oberstdorfie ostatecznie wyłoniły pulę łyżwiarzy figurowych, którzy wystąpią na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang. W tej grupie mamy także reprezentantów Polski.

Embed from Getty Images
 

Kwalifikacje dla łyżwiarzy figurowych składały się z dwóch turniejów. Pierwszym były ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Helsinkach oraz rozegrane w tym tygodniu zawody Nebelhorn Trophy. Cały proces kwalifikacyjny wyłonił 30. solistów, 30. solistek, 20. par sportowych i 24. pary taneczne, które w lutym walczyć będą o olimpijskie medale. Liczby te będą jeszcze ulegać zmianie, ponieważ do rozdysponowania pozostały kwalifikacje do turnieju drużynowego.

Już teraz wiemy jednak, że w porównaniu od Igrzysk Olimpijskich w Soczi liczba krajów reprezentowanych w zawodach łyżwiarstwa figurowego wzrosła o jeden. Na tafli w Pjongczang oglądać będziemy zatem przedstawicieli 31. państw. W tym gronie będzie także jeden debiutant – Malezja. Po 24. letniej przerwie swoich łyżwiarzy figurowych w olimpijskich konkursach mieć będą Łotysze, którzy zakwalifikowali solistę oraz solistkę. Po ośmioletniej przerwie powrócą natomiast Szwajcarzy, zawodnicy Korei Północnej, Węgrzy, Finowie, a także Polacy, których w Pjongczangu reprezentować będzie para taneczna. W porównaniu do poprzednich igrzysk zabraknie natomiast Estonii, Azerbejdżanu, Litwy, Estonii, Filipin i Rumunii.

Układ sił może ulegać jeszcze zmianie. W ostatnich dniach z kwalifikacji dla pary tanecznej zrezygnowali Duńczycy (Laurence Fournier-Beaudry nie otrzymała obywatelstwa tego kraju), natomiast Francuzi zredukowali kwotę dla par sportowych z dwóch do jednej. Wciąż nie znamy także pełnego składu zawodów drużynowych. Na pewno wezmą w nim udział kraje, które uzyskały kwalifikację w każdej z konkurencji tj. Rosja, USA, Kanada, Chiny, Włochy, Francja oraz Niemcy. Pewne miejsce mają już także gospodarze igrzysk – Koreańczycy, którzy uzyskali dodatkowe zaproszenie dla pary sportowej. O dwa pozostałe miejsca walczyć będą Australia, Japonia, Izrael, Czechy i Ukraina. O tym kto pojedzie do Pjongczang zadecyduje ranking drużynowy za serię Grand Prix 2016/2017 i 2017/2018.

Konkurencja
Kraj Solista Solistka Para sportowa Para taneczna Turniej drużynowy
Australia 1 1 1
Austria 1
Belgia 1 1
Brazylia 1
Kanada 2 3 3 3 X
Chiny 2 1 3 1 X
Czechy 1 1 1
Finlandia 1
Francja 1 1 1 2 X
Gruzja 1
Hiszpania 2 1
Izrael 2 1 1
Japonia 3 2 1
Kazachstan 1 2
Korea Południowa 1 2 1 1 X
Korea Północna 1
Łotwa 1 1
Malezja 1
Niemcy 1 1 2 1 X
Polska 1
Rosja 2 3 3 2 X
Słowacja 1 1
Szwajcaria 1
Szwecja 1 1
Turcja 1
Ukraina 1 1 1
USA 3 3 1 3 X
Uzbekistan 1
Węgry 1
Wielka Brytania 1
Włochy 1 2 2 2 X

Mateusz Górecki2043 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password